1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP ilk bayram ziyaretini AK Parti'ye yaptı

BDP ilk bayram ziyaretini AK Parti'ye yaptı

BDP ilk bayram ziyaretini AK Partiye yaptı
A+A-

BDP 2 yıl aranın ardından ilk bayram ziyaretini AK Parti’ye yaptı. BDP heyetini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve beraberindeki partililer karşıladı.

 

 

BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP MYK Üyesi Gülçin İsbert ve BDP PM Üyesi Hüseyin Güngör AK Parti’ye bayram ziyaretinde bulundu. BDP Heyetini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, AK Parti Kadın Kolları Ar-Ge Başkanı Feyza Tokaç, AK Parti Gençlik Kolları Halkla İlişkiler Başkanı Rıdvan Özdemir karşıladı.

Meclisin erken açılması konusunda ve 2 yıl aradan sonra BDP’nin bayram ziyareti gerçekleştirmesinde çözüm sürecinin etkisinin olup olmadığının sorulması üzerine Halil Aksoy, “Meclis tatile girmemeliydi. Gerginliklerin ortadan kaldırılması adına başlatılan barış sürecinin daha hızlı yürüyebilmesi için meclis tatile girmemeliydi. Dostlarımızla bunu paylaşmıştık. Bayramdan sonda meclis olağanüstü toplantıya çağrılırsa bizde bunu destekleriz. Türkiye’nin kaybedecek vakti yoktur, parlamentodan yüksek bir beklenti var, bu beklentiyi karşılamak için parlamentonun hızlı çalışması gerekir. Geçmişte önemli gerginlikler yaşandı, birçok konuda diyaloğa bile girmekten zorlandık. Hem biz hem de dostlarımızla ve belirli şeyleri çözeceğimiz insanlarla aramızda bir mesafe oluşmuştu. Bazen selamlaşmada bile zorluk çektik. Artık 1 yıldır yaşanan bu durumun ortadan kaldırılması için herkesin elini taşın altına koyup fedakarlık yapması gerekiyor. Bir geri çekilme gerçekleşti ve hala bu geri çekilme devam ediyor. Açık bir şekilde güven, iki halk arasında, siyasetçileri arasında bir gerginlik yaşanmasının ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu nedenle diyaloğun hızla sürdürülmesi lazım. Herkes sorumluluklarını yerine getirmeli. Bayramlaşma adımı bir güvene dair başlıyor, buna değer veriliyor. Atılması gereken adımlar hızla atılmalı, cezaevlerinde olan insanlar var, ceza kanunları değişmeli, seçim yasası değişmeli, baraj kaldırılmalı. Tüm bunlar yeniden ele alınmalı, bu aşamada bunlarla ilgili adımlar atılmalı, bunlara biran önce aşarak Türkiye’nin önündeki engeller kaldırılmalı” şeklinde cevapladı.

"BU TAVIR DEVAM ETMELİ"

Salih Kapusuz ise, “Ramazan ayı toplumun bütün kesimlerinin kucaklaştığı, barışısın egemen olduğu önemli günlerdendir. Millet olarak bayrama kavuştuk şükürler olsun. Bu bayramlaşma ile toplumun siyaset kesiminden görmek istediği birlik, beraberlik ve kaynaşmayı görüyorlar. Şükürler olsun şehitlerimiz olmuyor, bu bizim için çok önemlidir. Gencecik bir fidanın yok olması hepimizi derinden üzüyor. Bu ülkenin geleceğine siyaset kurumu olarak, katkı vermek isteyenler olarak büyük bir fırsat var önümüzde. Anayasa değişikliğinde uzlaşmacı tavır devam etmeli, darbe anayasası son verilmeli. Sivil ve özgürlükçü bir anayasa bu millete bir bayram hediyesi olarak takdim edilmeli. Elimizden geldiği kadar fedakarlıkla devam ediyoruz. Diğer siyasi partilerden bu iş konusunda destek alarak bu işi başaracağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT