1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bdp Grup Toplantısı

Bdp Grup Toplantısı

Bdp Grup Toplantısı
A+A-

BDP Genel Başkanı Selahatin Demirtaş, İmralı'daki koşulların yeniden düzenlemesini istedi. Partisinin TBMM grubunda konuşan Demirtaş, İmralı ile yapılan görüşmelere değindi. Süreç devam derken askeri

BDP Genel Başkanı Selahatin Demirtaş, İmralı'daki koşulların yeniden düzenlemesini istedi.
Partisinin TBMM grubunda konuşan Demirtaş, İmralı ile yapılan görüşmelere değindi. Süreç devam derken askeri operasyonların yapılmasını eleştiren Demirtaş, bunun Kürt halkında tedirginliğe sebep olduğunu savundu. Demirtaş, "Herkesin üslubuna sirayet etmesi lazım. Hele hele askeri operasyonlar devam edecekse, bir yandan da bu süreç yürütülecekse kimse kimseyi yormasın. Entegre proje buysa, bu saçmalığa son verilsin. 'Orada yendik, bitirdik, teslim almaya geldik' gibi bir süreç içinse boşuna gelmeyin. Kimseyi kandırmaya gerek yok" diye konuştu.
Yaşanan süreçte, Öcalan'ın şartları ile kendisi ile görüşen heyetin şartlarının eşit olmadığını söyleyen Demirtaş, özgür tartışma ortamının oluşturulması gerektiğini savundu. Demirtaş, "Hükümet yada devlet adına yapan görüşme yapanlar özgür olacaklar, diğer taraf ise 14 metrekare bir yer olmamalıdır. Buradan Sayın Başbakanın İmralı'ya konulmasını kastetmiyoruz. Öcalan'ın daha uygun koşullara çekilmesi gerekiyor. Böyle bir niyet var mıdır? Bunu taraflar en kısa zamanda görmek isteyecektir. Bu da İmralı koşullarının yeniden düzenlemesi, yada tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Öcalan'ın KCK ile halk ile doğrudan temas kurması sağlanmalıdır. Madem bu sürece girdik, madem birileri elini taşın altına koydu, bütün bunların açıkça tartışılması gerekiyor. Öcalan'ın çok sayıda tutuklu avukatı var. Asrın hukuk bürosu avukatlarının serbest bırakılması ve müvekkilleriyle görüşmesine izin verilmesi gerekir" diye konuştu.
Bu süreçte hükümetin tüm partileri bilgilendirmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, bunun hükümetin sorumluğu olduğunu söyledi. Demirtaş, "Biz elimizdeki bilgileri ve düşüncelerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya hazırız. Ancak bunun sorumluluğu bizde değil, hükümettedir. Ancak ucu açık, ne yapılacağı belli olmayan bir sürece de kimse destek vermemizi beklemesin" dedi. Demirtaş, anamuhalefet partisi CHP'nin sürece destek vermesinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, bu duyarlılığın müzakere ve sonrasındaki aşamalarda da devam etmesini istedi.
Bu aşamanın sağlıklı geçilmesi için sivil medyanın ve diğer Kürt hareketlerinin desteğinin çok önemli olduğunu belirten Demirtaş, şunları söyledi:
"Türkiye'nin bu kadar barış istediği bir dönemde bir grup milliyetçiden daha fazla ses çıkarılması çok önemlidir. Çünkü sorun Kürt sorunudur. Medyada barış dili, bazı istekleri görmezlikten gelmesi bir destek değildir. Destek halklardan ve özgürlükten yana olması çok önemlidir. Son birkaç yıldır, üzerimizde medya ambargosu olduğunun farkındayız. Madem ki barış dilini kuracağız, o zaman partimizin üzerindeki amborgonun kalkması, derdimizi anlatmamız gerekiyor. Bir yandan görüşmeler, diğer taraftan operasyonlar sürerse bunun sonu felaket olur. Yargı baskısı devam edecek, askeri operasyonlar devam edecek, entegrasyon bu mu olacak? Bundan vazgeçilmesi gerekiyor. Hükümet 'bu görüşmeler başladı' dediğinde 10 PKK'lının öldürülmesine sessiz kalamayız. Günlük yaşantımızı bile değiştiremiyecekse insanlar bu sürece nasıl inanabilirler? Daha işin başında belirtiyoruz, bu yaklaşım devam ederse bizim katkı sunmamız imkansız hale gelebilir. Zaten güvensizlik yayan durumu, iyice ortaya çıkmış olur. 100 yıllık tarihi bir sorunu çözmek için yola çıktık diyoruz. Ciddi olmak lazım. Ortadoğu'nun en köklü, en ağır sorunlarından biri ortaya koymaya, çözmeye çalışıyoruz. Zaten politikalarını, pratiğini bildiğimiz bir AKP, kendinizi bize anlatmanıza gerek yok. Bundan vazgeçin."
Demirtaş, terör nedeniyle evlatlarını kaybeden ailelere seslenerek, "Sizler bu sürecin takipçisi olmalısınız, hükümetin barıştan yana olmasını sağlayacaksınız. 30 yıllık savaş içinde yakınlarını kaybetmiş aile için de bizim barışı getirmek bizim boynumuzun borcudur. Bizim de elimizden gelen her şeyi yapacağımızı bilmenizi istiyorum" dedi. Ciddi bir müzakere sürecinin yürütülmesini isteyen Demirtaş, "Başbakanın da tornistan yapmaktan vazgeçmesi gerekiyor. Kaptanın iyisi dalgalı denizde belli olur. Arkasında durabilecek mi, ciddi bir müzakere süreci yürütebilecek mi göreceğiz. Biz zaten parti olarak bunun için varız. Tam da Ortadoğu'da kazanın bu kadar kaynağı bu süreçte, Kürt ve Türk ilişkilerinin nasıl hukuk oluşturacağını yeniden belirleyeceğiz. Eğer muhataplarımızla bu ciddiyetle sorumlu bir yaklaşımla ben hızlı bir şekilde ilerleyeceğimizi biliyoruz. Öcalan'ın ilettiği mesaj çok önemlidir. Hükümet tek başına bu sorunu çözemez, bunun da farkındayız. Şu aşamaya gelinmesine biz destek sunduk. Partimize, bloğumuza ciddiyetle yaklaşılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki kalıcı bir müzakerenin ve kalıcı bir barışın olduğu süreç olsun diyoruz" dedi.
Demirtaş konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı olan AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ı eleştirdi. Demirtaş, "Muhataplar arasında ayrım yapma, birbirine düşürme girişimi. Bu çok ucuz bir yaklaşımdır. Hep söylüyoruz 100 yıllık bir sorundan söz ediyoruz. Çıkmış, bilmem kim kime 'racon kesti' diyor. Sen siyasi danışman mısın, minibüs muavini misin belli değil. Bu sorun ciddi zihniyetlerle çözülür. Yaklaşımınız bu mudur? Bunların hepsi işte hükümetin niyeti ve yaklaşımıyla ilgili tedirginlik yaratıyor. Zaten tanıdığımız bildiğimiz AKP. Sizi tanımıyor ve bilmiyor değiliz, kendinizi her gün hatırlatmanıza gerek yok biz sizi çok iyi tanıyoruz" ifadelerini kullandı.
(İHA-OK-Y)

08.01.2013 15:31:27 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT