1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bbp'den Piyango Çılgınlığı Uyarısı

Bbp'den Piyango Çılgınlığı Uyarısı

Bbpden Piyango Çılgınlığı Uyarısı
A+A-

Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, devletin kendi eliyle halkını kumara alıştırdığını söyledi. Piyango, loto, toto, iddaa, at yarışları gibi oyunların toplumu maddi ve manevi y

Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, devletin kendi eliyle halkını kumara alıştırdığını söyledi.
Piyango, loto, toto, iddaa, at yarışları gibi oyunların toplumu maddi ve manevi yıkıma götürdüğünü belirten Ünsal, yazılı ve görsel basında sürekli sunulan reklama dönük haberlerin insan hafızasını zorlayacak rakamlarla halkın ruh ve akıl sağlığını bozduğunu söyledi. Ünsal, devlet olarak bunun önüne geçilmesi gerektiğini, lakin bir yandan kumarın kötü olduğu lanse edilirken, öte yandan özellikle de TRT ekranlarında teşvik edilmesinin çelişki olduğunu ifade etti. İnsanların günlerce böyle büyük rakamların hayaliyle yatıp kalktığını kaydeden Ünsal, "Diyanet İşleri Başkanlığı, 'Milli Piyango, dinimizin hükmü gereği helal değil, haramdır' diyor. Devlet ise büyük gelir kaynağı olarak gördüğü vatandaşımızı bu tür şans oyunları oynamaya teşvik ediyor. Sigara ve alkole uygulanan yasakların bu tip şans oyunlarında pek dikkat edilmediğine veya önemsenmediğine şahit oluyoruz. Uygulamada ise bir çok kimsenin yaş sınırına dikkat edilmeksizin şans oyunlarını bayilerden aldığını ve oynadığına şahit oluyoruz. Bu şans oyunlarıyla binlerce insan yuvasının yok oluyor. Devlet olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Emeksiz yemek her zaman risktir. Zahmetsizce köşe dönücülük fikri, insanı şans oyunlarına yönlendirebiliyor. Dolayısıyla insan ciddi bir anlamda ümitle yaşamaya başlar. Beklenti gerçekleşmezse, kişi ciddi anlamda ruhi kırılma yaşar. Bu kırılma psikolojik çöküntüye sebep olabilir" diye konuştu.
Ünsal, ikramiyelerin kimseye hayır getirmediğini, öncelikle talihli ve ailesinin yok olduğunu, sonunda talihliyi de bitiren bir kazancın psikolojik depresyona sebep olduğunu belirtti. Ünsal, "Piyango, loto, toto, iddaa gibi şans oyunlarının sigara ve içki gibi kapalı alanlarda oynanmasının, basında hiç şekilde haberinin yapılmamasının toplumu bu tip alışkanlıklardan uzak tutacağına inanıyorum" diye konuştu.
(MŞ)

30.11.2012 14:30:43 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT