1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bbp Genel Başkanı Destici'den 'hz. Mevlana'nın Ölüm Yıldönümü' Mesajı

Bbp Genel Başkanı Destici'den 'hz. Mevlana'nın Ölüm Yıldönümü' Mesajı

Bbp Genel Başkanı Desticiden hz. Mevlananın Ölüm Yıldönümü Mesajı
A+A-

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye'nin her zamankinden daha çok hassas günlerden geçtiği bir dönem olduğunu vurgulayarak, hoşgörü ve barışın, kardeşliğin kadim temsilcilerinden birisi olan Mev

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye'nin her zamankinden daha çok hassas günlerden geçtiği bir dönem olduğunu vurgulayarak, hoşgörü ve barışın, kardeşliğin kadim temsilcilerinden birisi olan Mevlana'nın ışık olan, yol gösterici olan evrensel mesajının bir kez daha düşünülmesi gerektiğini belirtti.
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Hz. Mevlana'nın 739. ölüm yıldönümü ile ilgili mesajında, 'Ekmel olan ve her asra hitap edecek derinliği olan Kur'an-ı azümüşan'ı en iyi anlayanlardan birisi olan Mevlana'nın bugünlerde daha iyi anlaşılmasına' dikkat çekti.
'Mevlana'ın 66 yıllık hayatı boyunca insanlara ışık ve yol gösterici olduğunu aktaran Destici, "O, hoşgörü ve barışın en büyük temsilcisidir" dedi. Uluslar arası bilim ve kültür organizasyonlarından birisi UNESCO'nun, Mevlâna'nın düşünce ve eserlerinin ana temasını iyi anladığını ve onun Cenab-ı Allah'a ve yarattığı varlıklarına duyduğu aşkı kavradığını bunun içinde o'nun düşünce ve ideallerini örnek almasını bunun kanıtlarından birisi olduğunu anlatan Destici, "Hz. Mevlana'nın mesajlarında odak noktası, Allah'a ulaşmak ve insanı sevmek vardır. O Allah'a ve yaratıklarına duyduğu aşk ile yürümüştür. Ve Şeb-i Arus diyerek tüm insanlığı şaşırttığı o halinin hitamına kadar insanlığın barış ve hoşgörü içerisinde yaşamasını savunmuştur. Onun içindir ki, günümüzde Mevlana'nın mesajı ve öğretisi her din ve kültürden insanı kendisine çekmekte ve bu mesaj barış ve ahenk içinde yaşamanın yolunu göstermektedir. Büyük Birlik Hareketinin kendisine örnek aldığı kut'lu isimlerinden olan Hz. Mevlana, fazilet ve erdem kokan bu öğretileriyle her doğum ve ölüm yıldönümünde tüm dünyadan sevenlerini kendine çekiyor. Onların Türkiye'ye akın etmesinin nedeni de budur" şeklinde sözlere yer verdi.
Türkiye'de, İslam aleminde ve tüm dünyada Mevlana'nın öğretilerinin kabul görmesinin ve diri kalmasının sırrının onun bir medeniyet dini olan İslam'ı en iyi şekilde anlatmasından kaynaklandığını dile getiren BBP Genel Başkanı Destici, her kesimden insanın kendisi için bir şeyler bulabileceği Mevlana öğretilerinin tüm olumsuzluklara karşı bir ışık ve yol gösterici olmaya devam ettiğini kaydetti.
Her gün farklı bir kaosun, şiddet olaylarının yaşatıldığı günümüz dünyasında onun öğretilerinin daha çok anlam kazandığına işaret eden Destici şunları söyledi:
"Terörün 28 yıldır bir türlü bitirilmediği-bitirilemediği bir ülkede yaşıyoruz. Komşu ülkelerde sancılar var ve ülkemiz oldukça hassas günlerden geçiyor. Allah'ı, peygamberi, kıblesi ve kitabı bir olan ve birlik ve beraberlik içinde yaşamayı her dem istemiş bu milleti bölmeye-parçalamaya çalışan emperyalistler var. Ulu büyüklerimizden medeniyetimizin nurlu ışıklarından birisi olan Hz. Mevlana, yaşadığı bu topraklarda bizi biz yapan bu değerleri hep gündemde tutmuş eserlerini buna göre üretmiştir. Tefekkürle, inanç ve büyük bir azimle yaşadığı çağdan yaşanacak çağlara barış hoşgörü kardeşlik müjdelerini ekmiştir. Bize düşen görev sadece bu kutsalları bütün içtenliğimizle yaşamaktır.
İnsanı Cenab-ı Allah'ın bir emaneti olarak görüp sevebilmeyi başarmış böyle ataların torunları olarak bunu tüm dünyaya göstermemiz gerekiyor. İnsan ayrımı yapmadan, öteki demeden herkesi barış ve kardeşlik içerisinde kucaklayan Mevlana öğretisi ile hareket etmek, suni olduğu gün gibi aşikar olan sorunların çözümüne daha yakın olmamızı sağlayacaktır. Bütün bu duygu ve düşüncelerle Hz. Mevlana'ya ve geçmiş tüm büyüklerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Allah, milletimizi birlik ve beraberce yaşamaktan alı koymaya çalışanlardan korusun ve hıfz-u muhafaza etsin."
(PS-ÖK-Y)

16.12.2012 16:16:31 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT