1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bbp Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal:

Bbp Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal:

Bbp Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal:
A+A-

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, "Şunu iyi bilmek lazım ki, bu ülkede kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Sorun, kürtçülük yapma ve bölücülük yapma sorunudur. Sorun, te

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, "Şunu iyi bilmek lazım ki, bu ülkede kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Sorun, kürtçülük yapma ve bölücülük yapma sorunudur. Sorun, terör sorunudur. Bunu çözmek için dış desteklerini bitirmek gerekir. Gerisi beyhude çözümlerdir, zaman kaybıdır" dedi.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kartal, "PKK'nın siyasi uzantıları Öcalan'ı 'bir şey istiyorsam namerdim' pozlarında takdim ediyorlardı. Koro halinde ne kadar büyük bir teşebbüste bulunduklarını anlatıyorlardı. Eğer vatan toprağının bir kısmında ayrıcalıklı etnik kökene dayalı bir uygulama istenmesi daha doğrusu Türkiye'nin bu bölgeden elini çekip terör örgütünün insiyatifine bıraktırılma isteği bir şey değilse, gerçekten bir şey istemiyor demektir" dedi.
İmralı ile konuşulduktan sonra meseleyi silah bırakma boyutunda tutmanın mümkün olamayacağını kaydeden Kartal, "Bu PKK ve Öcalan'ı Kürtlerin temsilcisi konumuna getirir ki esas ayrılığı bu getirir. BDP ve PKK'nın bölgede bir tabanının bulunması, onu bölgedeki herkesin temsilcisi yapmaz. Cisminden büyük gürültü çıkardığı ve bölgede farklılıklara tolerans tanımadığı için, bölgenin tek sesli olduğu sanılıyor ve hata da buradan başlıyor. Keşke Öcalan'ı muhatap almak yerine bölgenin nabzını tutan kanaat önderleri, PKK siyasetinin aracı olmamış sivil toplum örgütleri muhatap alınabilseydi. Böylece Öcalan'a barış meleği olma imkanı vermeye çalışmanın önü kesilmiş olurdu. İmralı görüşmeleri kürt kökenli vatandaşlarımızı PKK'nın inisiyatifine bırakıyor" dedi.
Kartal, medyada, siyasi platformlarda meselenin mutlaka objektif bir şekilde tartışılması gerekirken, farklı seslere, farklı düşüncelere asla hayat hakkı tanınmadığını ifade ederek, "Türk toplumunun bu süreç sonunda neler olacağını öğrenmeye hakkı varken TV'lere tek bir farklı ses çıkarılmıyor. Bu konuda en çok söylenecek lafı olan çözüm önerileri sunan BBP adeta yok sayılıyor. Çözüm önerileri sümen altı ediliyor. Sürecin Türkiye'ye zarar vereceğini söyleyenlere karşı barış dilini kullanın diyenler, sıra terör örgütüne ve siyasi uzantılarına gelince sus pus oluyorlar. Bu ülke nereye gidiyor diyenlere en küçük bir serzenişe bile tahammülleri yok" dedi.
Suriye'deki bölünme sürecinde küresel güçlerin PKK'yı kış uykusuna yatırdığını kaydeden Kartal, "Bunu görüp buna karşı tedbirler almalıyız. Ekranlarda PKK'nın siyasi sözcülüğünü yapanların tatlı sözlerinin hiç bir inandırıcılığı yoktur. Bölge halkı ayrılık istemediği gibi PKK ve siyasi sözcülerinin taleplerinin hiç birine razı değil. Şunu iyi bilmek lazım ki, bu ülkede kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Sorun kürtçülük yapma ve bölücülük yapma sorunudur. Sorun terör sorunudur. Bunu çözmek için dış desteklerini bitirmek gerekir. Gerisi beyhude çözümlerdir, zaman kaybıdır" dedi.
(BK-YHY-Y)

31.01.2013 12:50:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT