1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bayramda hava nasıl olacak?

Bayramda hava nasıl olacak?

Bayramda hava nasıl olacak?
A+A-

Ramazan Bayramı'nda 4 günlük tatili değerlendirmek isteyenler ya memleketine ya da tatil beldelerine gidiyor. Programınız ne olura olsun, hava durumuna bakmadan yola çıkmayın. İşte bir haftalık hava tahmini.


Meteoroloji verilerine göre, tüm bayram boyunca hava güneşli olacak. Arife günü, Bayramın ilk günü, ikinci günü ve üçüncü günü güneşli ve sıcak geçecek. Tüm Türkiye'de sıcaklıklar en düşük 25 en yüksek 34 derecelerde seyredecek. Marmara'da ise sıcaklıklar 26-30 derece arasında.

Trafik önlemleri alınıyor
Perşembe gününün de kamu çalışanları için tam gün tatil ilan edilmesiyle 4 güne çıkan Ramazan Bayramı tatili öncesinde trafikte yaşanacak yoğunluk için şimdiden önlemler alınmaya başlandı. Özellikle İstanbul-İzmit arasında TEM ve D-100 Karayolu'nda her yıl yaşanan yoğunluk nedeniyle tüm bakım ve onarım çalışmaları Pazartesi gününden itibaren durduruluyor. Daha önceden Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında Perşembe günü ek feribot koymayı planlayan İDO, Perşembenin de tam gün tatil edilmesiyle bunu bir gün öncesine kaydırdı. Bu yılın sonunda tamamlanması planlanan Körfez Köprüsü'nün açılmasıyla, iskelelerde yaşanan bu yoğunluk büyük ölçüde azalacak.

Perşembe gününe dikkat
Hava sıcaklıklarının da yüksek değerlere çıkması, okulların tatil olması nedeniyle tatil bölgelerinde doluluk oranı en yüksek seviyelere çıkarken, bayram tatilini İstanbul dışında geçirmeyi planlayanlar da yola çıkmaya hazırlanıyor. Karayolları ile denizyollarında daha önce tüm hazırlıklar, yoğunluğun bayram arefesi olan Perşembe yaşanabileceğini dikkate alarak buna göre yapıyordu. Ancak perşembe gününün de kamu çalışanları için tam gün tatil ilan edilmesiyle tüm planlar değişti. Karayolları, en fazla trafik yoğunluğu yaşanan geçiş noktası olan TEM ve D-i00 Karayolu'nun İstanbul-İzmit arasında tüm bakım onarım çalışmalarını Pazartesi gününden itibaren durdurma kararı aldı.

İDO'dan ek sefer takviyesi
İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Bölge Sorumlusu Aşkın Lermi yaptığı açıklamada, bayram tatilini İstanbul dışında tatil bölgelerinde geçirmek isteyenlerin bir kısmının da işlerini ayarlayıp bugün dahil Cumartesi ve pazar gününden yola çıkabileceklerini de dikkate alarak hazırlık yaptıklarını söyledi. İDO'nun şu anda Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında 15 feribotun sefer yaptığını, bu hattın İstanbul'dan getirilen büyük ve hızlı feribotlarla Çarşamba günü 18 feribota çıkarılacağını belirtti. Normal dönemlerde Cumartesi ve Pazar günleri günde ortalama 20 bin araç taşındığını, bu sayının bayram arefesi ve bayram bitiminde 35 bine çıkabileceğini söyledi. 

Feribot kuyrukları başladı
İstanbul'dan gelip Yalova-Bursa ve İzmir istikametine gitmek isteyen ve İzmit Körfezi'ni dolaşma istemeyen araç sürücülerinin tercih ettiği feribot iskelelerinde bugün öğlenden sonra da hareketlilik göze çarpmaya başladı. İDO'nun geçtiğimiz ay başlattığı Hızlı Geşiş Sistemi (HGS) sayesinde de bu hattı sürekli kullanan araçlar bekleme yapmadığından, ayrıca gemiler de doldur boşalt sistemi ile karşılıklı sefer yaptığından şimdilik kuyruk oluşmuyor.

Aşkın Lermi, İDO'nun ayrıca Gebze Eskihisar-Yalova Topçular hattının yanı sıra diğer tüm hatlarda da bayram nedeniyle ek seferler koyduğunu anlattı.

Gölcük yoluna girenler Doğu'dan çıksın
İzmit'ten transit geçecek olanların da TEM'den devam etmeleri, İzmit kent içine girmemeleri tavsiye edilirken, Eskihisar'da feribot sırası beklemek istemeyenlerin de Gölcük Yolu'na girmek için TEM'in "Kandıra Turnikeleri" olarak da bilinen Doğu Turnikeleri'nden çıkıp yollarına devam etmeleri öneriliyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT