1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baydemir'den flaş açıklama!

Baydemir'den flaş açıklama!

Baydemir'den flaş açıklama!
A+A-

HDP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir PKK mahkemeleri olarak adlandırılan oluşumların içinde yer aldığını anlattı.


HDP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir zaman zaman PKK mahkemeleri olarak adlandırılan oluşumların içinde yer aldığını belirterek bunların husumetli tarafların anlaşmazlıklarını gidermek amacıyla oluşturulduğunu ifade etti.


CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına milletvekili adayları katıldı. Programda "PKK mahkemeleri' ile ilgili tartışma yaşandı. HDP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir, "Zaman zaman PKK mahkemeleri içerisinde yer aldım. 78 milyon bizi izliyor. Reytinginizi yükselttim" dedi.

Baydemir, "Malesef bölgenin reailtesidir, içim kan ağlayarak söylüyorum. Kan davası, tarla sınır davaları, kız kaçırma meseleleri ya da benzeri olaylarda araya girdiğimiz örfi hukukumuz var. Toplumun ileri gelenlerinin husumetli tarafların birinin ricası üzerine devreye girdiği süreçler var. Mesele bir örnek vereyim; Hakkari ilimizde malesef geçen sene büyük bir olay yaşandı. Bir kişi yaşamını yitirdi, birçok insan yaralandı. 300 bin kişi bu husumetten dolayı karşı karşıya geldi. Ben, BDP başkanımız, DTK başkanımız, müftü ile 6 kişilik bir heyet oluşturduk. 7 gün 7 gece çaba sarfettik. Sonuca vardık. Ve bundan dolayı KCK'nın adalet divanıdır diye yargıladılar bizi" diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum