1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Baydemir Bakan Çelik'i Ziyaret Etti

Baydemir Bakan Çelik'i Ziyaret Etti

Baydemir Bakan Çeliki Ziyaret Etti
A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ankara'daki temasları çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüştü. Baydemir, 2013'ün Diyarbakır Surları Yılı olması yönündeki dil

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ankara'daki temasları çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüştü. Baydemir, 2013'ün Diyarbakır Surları Yılı olması yönündeki dilekçeyi bu kez elden Bakan Çelik'e verdi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ankara'daki temasları çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'i makamında ziyaret ederek yeni görevinden dolayı tebrik etti. Baydemir, son üç aydır kentin bütün dinamiklerinin el ele verip Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi'ne girmesi için yürütülen çalışmalar hakkında Bakan Çelik'i bilgilendirdi. Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültürel Miras Daimi Listesi'ne girişini sağlamak amacıyla hazırlık çalışmalarına ivme kazandırmayı hedefleyen 2013 Diyarbakır Surları Yılı olması yönündeki talebi yineleyen Baydemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na daha önce ilettikleri dilekçeyi bu kez elden Bakan Çelik'e verdi. Yerel yönetimler olarak 10 yıldan bu yana Sur diplerinin temizlenmesi ve rekreasyon alanına dönüştürülmesi yönündeki çalışmalara dikkat çeken Baydemir, Suriçi'ni bir bütün olarak turizme kazandırılması yönündeki çalışmaları anlattı. Bu kapsamda yeni ile eski kent arasındaki geçiş noktasında bulunan Dağkapı Meydanı'nı düzenlediklerini, Gazi Caddesi ve Yenikapı Sokak'ta renovasyon çalışması yürüttüklerini anlatan Baydemir, Melikahmet Caddesi'ni de tarihi dokuya uyumlu hale getirmek için çalışma yaptıklarını belirtti. Baydemir benzer bir çalışmayı İzzetpaşa Caddesi ve Çitfe Han Sokak'ta yürüttüklerini bildirdi. Baydemir, Ortadoğu'nun en büyük kilisesi olma özelliğine sahip Surp Giragos Kilisesi'nin çöken tavanı dahil restorasyon çalışması yaptıklarını belirtti. Dengbej Evi'nin sözlü kültür mekanına dönüştürdüklerini belirten Baydemir, bölgenin en büyük sivil mimari eserlerinden biri olan tarihi Cemilpaşa Konağı'nı restore ettiklerini ve bunu Kent Müzesi'ne dönüştürme çalışmasını sürdürdüklerini anlattı. Ziyarette Baydemir Bakan Çelik'e Matrakçı Nasuh'un Diyarbakır minyatürü tablosunu armağan etti. Görüşmenin son derece verimli geçtiğini belirten Baydemir, önümüzdeki yakın bir tarihte Ankara'da Bakan Çelik'in ev sahipliğinde veya Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde tekrar bir araya gelme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. Baydemir bu yapılacak görüşmede, halen yürütülen ve yürütülebilecek restorasyon çalışmaları ile ayrıntılı projelerin konuşulacağını belirtti. Baydemir Bakan Çelik'i ayrıca Diyarbakır'a davet etti.
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

14.02.2013 12:04:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT