1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bayat Ekmek Kampanyasına Bursa'dan Tepki

Bayat Ekmek Kampanyasına Bursa'dan Tepki

Bayat Ekmek Kampanyasına Bursadan Tepki
A+A-

İstanbul'da ekmek israfını önlemek için başlatılacak 'bayat ekmeği getir taze ekmeği götür' uygulamasına Bursalı fırıncılar tepki gösterdi. Fırıncılar Odası Başkanı Talip Andiç, uygulamanın ekmek isra

İstanbul'da ekmek israfını önlemek için başlatılacak 'bayat ekmeği getir taze ekmeği götür' uygulamasına Bursalı fırıncılar tepki gösterdi. Fırıncılar Odası Başkanı Talip Andiç, uygulamanın ekmek israfını teşvik edeceğini söyledi.
Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası'nın israfını önlenmesi çerçevesinde "Bayat Ekmeği Getir, Taze Ekmeği Götür" kampanyasına destek verdiğini açıkladı. Bu uygulamayı Bursalı fırıncılar eleştirdi. Ekmek israfını teşvik edecek olan çalışmanın Bursa'da da başlatılmasına destek vermediklerini anlatan Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Talip Andiç, "Doğru bir karar olduğuna inanmıyoruz. İnsanlara bayat ekmeği getir tazeyi götür demek uygun değil. Bayat ekmeği teşvik edersiniz. Bunun çözüm olduğuna inanmıyoruz. Bu meselenin kökenine inilmesi lazım" dedi.

"BAYATLAMANIN ANA SEBEBİ KALİTESİZ UNDUR"
Ekmeğin bayatlamasının ana sebebinin kalitesizlik olduğuna dikkat çeken Andiç, şöyle devam etti:
"Kalitesiz un ve merdiven altı üretim, kalitesiz ekmek oluşturuyor. Bu da bayatlamayı tetikliyor. Kalitesiz ekmek ertesi gün hemen bayatlar. Zayıf buğdaydan yapılan ekmekte bayatlama daha çok görülür. Ama kaliteli işçilik ve un kullanılırsa, ekmek 3-4 gün bayatlamaz. Hiçbir sorun yaşamazsınız. Seri üretim yapıldığında ekmeğe farklı katkı maddeleri konulursa bayatlama artabilir. Burada ana faktör undur. Katkı maddeleri ekmeğin kısa sürede bayatlamasına da yol açabilir."
(YS)

19.02.2013 13:16:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT