1. HABERLER

  2. Batman'daki Esrarengiz Mezarlığın Sırrı Çözüldü

Batman'daki Esrarengiz Mezarlığın Sırrı Çözüldü

Batmandaki Esrarengiz Mezarlığın Sırrı Çözüldü
A+A-

Batman'daki esrarengiz mezarlıkta inceleme yapan müze müdürlüğü görevlileri, mezarlığın 17 veya 18. yüzyıla ait olabileceğini söyledi. Kozluk ilçesi Alıçlı köyünde bulunan üzerinde ilginç figürlerin

Batman'daki esrarengiz mezarlıkta inceleme yapan müze müdürlüğü görevlileri, mezarlığın 17 veya 18. yüzyıla ait olabileceğini söyledi.
Kozluk ilçesi Alıçlı köyünde bulunan üzerinde ilginç figürlerin yer aldığı mezarlıkta inceleme yapan Batman Müze Müdürlüğü ekipleri mezarların sırrını çözdü. İlginç mezarlıkta inceleme yapan Batman Müze Müdürlüğü ekipleri elde edilen bulguları Ege Üniversitesi, Dicle Üniversitesi ve Batman Üniversitesi'nde konunun uzmanları ile paylaştı. Uzmanlar, mezarlıktaki gömülerin doğu batı yönünde olması, mezar taşlarında çizgisel insan betimi, güneş motifinin yanı sıra Arapça yazıların olmasının bölgede İslam kültürü ile paralellik gösteren bir anlayışın yansıması şeklinde yorumlanabileceğini ancak, İslamiyetin bu tür uygulamalara pek olumlu bakmadığı için daha çok Alevi ve Yezidi geleneğindeki uygulamaları hatırlattığını ileri sürdü. Özellikle iç içe daireler ve karelerin Alevi ve Yezidi geleneği hakkında ipuçlarını işaret ettiğini belirten Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal, Alevi geleneğinde günümüzde bile varlığını sürdüren kökeni Akkoyunlulara kadar inen daha çok koç şeklinde mezar taşları ve üzerinde hançer, kılıç gibi betimlemelerin bulunduğu geleneğin sürdürüldüğünü kaydetti. İşin sosyolojik ve antropolojik boyutuna kadar inecek bir araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirten Uysal, "Atölye sistemi gelişmemiş ve sosyal açıdan fazla alana yayılmamış köy geleneğine göre böylesi basit insan işlemleri bize daha çok etkileşime girmemiş bir köy geleneğini yansıtmaktadır. Şifai araştırmalar en azından son yüz yıl içinde bu köyde Alevi ve Yezidilerin de yaşamış olduğuna dair bir bilgi yok. Sonuç olarak tarihleme konusuna gelirsek bölgedeki Yezidi yaşamı 1700'lerden sonra göç ve değişik nedenlerle yavaş yavaş yok olduğu, bu bilgiler ışığında mezarlıkların 17. veya 18. yüzyılla tarihlenebileceğini söyleyebiliriz" dedi.
Mezarlığın koruma altına alınacağını belirten Uysal, ayrıca mezarların çok güzel bir tez konusu olabileceğini, bu konuda araştırma yapmak isteyenleri yönlendirebileceklerini de sözlerine ekledi.
(MŞY-AKK-AŞ-Y)

03.01.2013 13:19:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT