1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Batman'da Sulak Alanların Korunması Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi Mehmet Şükrü Yıldırım Batman

Batman'da Sulak Alanların Korunması Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi Mehmet Şükrü Yıldırım Batman

Batmanda Sulak Alanların Korunması Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi  Mehmet Şükrü Yıldırım    Batman
A+A-

Batman Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü'nce Batman ve diğer illerde bulunan sulak alanların korunmasına yönelik bir bildiri yayımlandı. Batman Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan aç

Batman Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü'nce Batman ve diğer illerde bulunan sulak alanların korunmasına yönelik bir bildiri yayımlandı.
Batman Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Batman ve diğer illerde bulunan sulak alanların korunmasının aynı zamanda kültürel mirasın korunması olduğu belirtildi. Sulak alanların korunması ve bu konuda insanların bilinçlenmesi için vatandaşları, 'Doğa ve Biyolojik Çeşitlilik' konusunda bilgilendiren Batman Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, 2 Şubat 1971 yılında imzaya açılan Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi'nin imzaya açıldığı gün bütün dünyada Sulak Alanlar Günü olarak kutlandığını hatırlattı. Açıklamada, "Sulak alanların aynı zamanda tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak suyu temizleyen, balıkçılık, tarım, hayvancılık, saz üretimi ve rekreasyonel kullanımlar açısından yüksek ekonomik değere, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayan çok zengin biyolojik çeşitliliğe sahip coğrafi zenginliklerdir. Sulak alanların, farklı insan kullanımları nedeniyle tehdit altındadır. Sulak alanları besleyen kaynaklar üzerine baraj inşa edilmesi, yönlerinin değiştirilmesi ve sistemden aşırı miktarda su alınması, tarımsal, evsel ve endüstriyel atıklardan kaynaklanan kirlenme sonucu su kalitesinin bozulması, tarımsal alanlar ve yerleşim bölgeleri açmak amacıyla sulak alanların kurutulması ve doldurulması, günümüzde artık bu tür uygulamalardan kaçınılmaktadır" denildi.
(MŞY-YRT-AKK-Y)

06.02.2013 14:19:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT