1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Batman'da Kızamık Vakalarında Artış

Batman'da Kızamık Vakalarında Artış

Batmanda Kızamık Vakalarında Artış
A+A-

Batman'da, kızamık teşhisi konulan hasta vakalarında artış yaşandığı belirtildi. Batman Türk Tabipler Birliği Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasında, 16 gün önce kızamık vakasının 2 ol

Batman'da, kızamık teşhisi konulan hasta vakalarında artış yaşandığı belirtildi.
Batman Türk Tabipler Birliği Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasında, 16 gün önce kızamık vakasının 2 olduğu ve aradan geçen zaman zarfında resmi rakamlara göre bu sayının 55'e çıktığını gerçekte de rakamın daha da çok olduğunu ileri sürdü. Suriye'deki çatışmalı ortamdan Türkiye'ye geçişlerin başladığı günlerde Türk Tabipler Birliği olarak uyarılarda bulunduklarını belirten Merkez Konsey üyesi Zülfikar Cebe, Suriye'den gelecek olan siyasi mültecilerin mutlaka aşılanması gerektiği uyarısında bulunduklarını söyledi. Özellikle Batman'da sahada aşılama hizmeti yürüten sağlık çalışanlarına ve yetkililerin uyarılarını dikkate alınmasını isteyen Cebe, vatandaşların aşılanma konusunda saplık çalışanlarını uyarılarını dikkate almaları ve hiçbir kaygı taşımadan aşılama faaliyetlerine katkı sunmalarını istediğini kaydetti.
Batman Tabip Türk Tabipler Birli Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Erdoğan Pekkolay ise 2-3 haftadan beri sahada çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Mahallelerde ev ev gezerek aşı çalışmaları yürütüyoruz. Şu an itibari ile il Batman merkezde kesin tanı konulmuş 55 vaka var bunların içinde Suriye uyruklu olan da Türk olan da var. Kızamık vakalarının içinde çocuk yaş gurubu olduğu gibi 20 yaş gurubunda olan vakalar da var. Dikkat ederseniz Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden bugüne kadar konuyla ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Halk Sağlığı'nda çalışan arkadaşların, Bakanlığın bu konuda kendilerini sıkıştırdıklarını kesinlikle basına bu konuyla ilgili bilgi paylaşmamalarını hele hele salgın lafını hiç kullanmamalarını ve salgın konuları ile ilgili sadece Sağlık Bakanlığı'nın yetkili olduğunu ve kendilerinin de bu konuda çekinceli davrandıklarını söylediler" dedi.
Kızamık salgınının duyulması üzerine Batman Belediyesi Sağlık Merkezi'ne gelen vatandaşlar çocuklarını aşılatmaya başladı.
(MŞY-YRT-AŞ-Y)

07.02.2013 15:56:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT