1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Batman Milli Eğitim Müdürü'nden Karne Uyarısı

Batman Milli Eğitim Müdürü'nden Karne Uyarısı

Batman Milli Eğitim Müdüründen Karne Uyarısı
A+A-

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, cuma günü verilecek olan ilkyarı karnesi öncesinde anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu. İyi ya da kötü karne ile ilgili duyguların abartılmaması ger

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, cuma günü verilecek olan ilkyarı karnesi öncesinde anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu.
İyi ya da kötü karne ile ilgili duyguların abartılmaması gerektiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, anne ve babaların her durumda çocuklarına destek olması gerektiğini söyledi. Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi notla ölçmesinin yanlışlığına değinen Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, karnelerin aileler tarafından doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Karnenin tek başına başarı ya da başarısızlığın bir belgesi olmadığınını açıklayan Akboğa "Öncelikle karne ile ilgili ilk değerlendirmeyi mutlaka çocuklarınıza yaptırın. Bunu yaparsanız çocuğunuzun kendini değerlendirmesi için bir fırsat vermiş olursunuz. Sonra da karnede gördüğünüz iyi notlar üzerinde durun ve memnuniyetinizi belirtin. Düşük notlara ilişkin ifadelerinizi özenle seçin, tehditkar ve kaygıya yol açacak ifadelerden kaçının. Çocuğunuzun daha az başarılı olduğu derslere nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Çocuğunuzun karnesi nasıl olursa olsun, onu sevdiğinizi gösterin. Bir çocuk için en değerli hazine anne ve babasının onu sevdiğini ve değer verdiğini bilmektir" dedi.
"ÇOCUKLARINIZI BAŞKA ÇOCUKLARLA KIYASLAMAYIN"
Milli Eğitim Müdürü Akboğa velilerin çevre baskısı altında kalmaması gerektiğini de söyledi. Birçok ailenin çevre baskısı nedeniyle hatalı davranışlarda bulunduğunu söyleyen Akboğa "Akrabaların, komşuların merakla sorduğu karnenin olumsuz olması başta öğrenciyi sonra da ailesini mutsuz eder. Ailenin çocuğu cezalandırıcı ya da toplum içinde küçük düşürücü davranışları çocuğun özsaygısını ve özgüvenini tümüyle azaltacaktır. Anne ve babalar her çocuğun farklı bir kişilik olduğunu unutmamalı ve çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamalıdır" diye konuştu.
(MŞY-AKK-Y)

23.01.2013 11:28:56 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT