1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Batman Eğitim Bir-sen'den Başörtü Yasağına Tepki

Batman Eğitim Bir-sen'den Başörtü Yasağına Tepki

Batman Eğitim Bir-senden Başörtü Yasağına Tepki
A+A-

Batman'ın Gercüş ilçesi Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) temsilciliği, kılık kıyafet serbestliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eğitim Bir-Sen Gercüş İlçe Başkanı Atilla Yaramış, ba

Batman'ın Gercüş ilçesi Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) temsilciliği, kılık kıyafet serbestliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Eğitim Bir-Sen Gercüş İlçe Başkanı Atilla Yaramış, başörtüsünü, zaman ve mekan sınırlamasına mahkum etmeyeceklerini, bu değerin her yerde serbest oluncaya kadar mücadelelerinden geri kalmayacaklarını söyledi. Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Gülnur Bal ise, yasakları koyanları, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen zihniyetlerinin hayatlarına yön vermesini protesto etmek, ülkeyi kendileri için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması talep etmek için toplandıklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni yayımladığı öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü imam hatiplerle ve Kuran-ı Kerim dersi ile sınırlamasına tepki gösteren Gülnur Bal, "Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır. İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el ele, omuz omuza bu çağ dışı yasağı kaldırmalıyız. Başörtüsü politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ideolojik çatışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü, inancının gereği olarak kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorundadır" dedi.
(MŞY-YRT-AŞ-Y)

11.12.2012 16:38:39 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT