1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Batıkent'te Çöpler Yer Altına İndi

Batıkent'te Çöpler Yer Altına İndi

Batıkentte Çöpler Yer Altına İndi
A+A-

Sokağa çöp bırakma devrine son veren Yenimahalle Belediyesi, çöp konteynersiz cadde ve sokak bırakmazken; yoğun yerleşimin olduğu sitelerin önüne de yer altı çöp konteynerleri yerleştiriyor. Geçen sen

Sokağa çöp bırakma devrine son veren Yenimahalle Belediyesi, çöp konteynersiz cadde ve sokak bırakmazken; yoğun yerleşimin olduğu sitelerin önüne de yer altı çöp konteynerleri yerleştiriyor. Geçen sene Çayyolu'ndaki çöpleri yerin altına indiren belediye, Batıkent'in yeraltı çöp konteynerlerini de yerleştirmeye başladı.
Yenimahalle Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Kent-Kop, Batı Sitesi, Yeni Batı ve Ergazi mahallelerine 380 adet yer altı çöp konteyneri yerleştirdi. Mahallelerdeki çöplerden kaynaklanan kokunun ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek isteyen belediye, Haziran ayına kadar bin adet daha konteyner yerleştirerek Batıkent bölgesindeki çalışmayı tamamlamayı hedefliyor.
Türkiye'de ilk kez Yenimahalle Belediyesi tarafından uygulanmaya başlayan yer altı çöp konteyneri sistemiyle bir defada eskisinden 7 kat daha fazla çöp toplanabiliyor. Bölgedeki ihtiyaca bağlı olarak 5 ya da 7 tonluk kapasiteye sahip olan dev çöp tankları, mahallelerde olabilecek rahatsız edici kokuyu engelliyor. 2,5 metre yüksekliğindeki konteynerlerin 1,65 metrelik kısmı toprağın altında kalırken, sadece 85 santimetrelik kısmı toprağın üzerinde yer alarak görsel kirliliğin önüne geçiyor. Çöpler toprak altına alındığı için koku, kapalı olduğu için de sinek ve böcek yapmıyor. Çöplerin karıştırılma ve sokağa saçılma ihtimali de ortadan kalkıyor.
Temizlik Müdürlüğü ekiplerinin düzenli bir şekilde ilaçlama çalışması yapması sayesinde çöpler hijyenik ortamda toplanıyor. Ortalama 70 ev tarafından kullanılabilen bir çöp konteyneri, hurda toplayıcılar ve sokak hayvanları tarafından dağıtılamıyor. Özel vinçli dört adet çöp arabası ile iki günde bir defa yapılacak seferlerle boşaltımı yapılan konteynerler, belediyenin büyük ölçüde yakıt ve personel tasarrufu yapmasını sağlıyor. 40 saniye gibi kısa bir sürede boşaltılabilen dev çöp tankları, yakıt masrafını önceye oranla 5'te 1'e indiriyor. Kullanımına gerek kalmayan eski çöp arabaları da ihtiyacı olan ilçe belediyelerine hibe ediliyor.
(BK-OK-Y)

15.01.2013 10:22:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT