1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başsavcı, Selim Kiraz ile ilgili iddialara Yanıt Verdi

Başsavcı, Selim Kiraz ile ilgili iddialara Yanıt Verdi

Başsavcı, Selim Kiraz ile ilgili iddialara Yanıt Verdi
A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, geçtiğimiz günlerde Çağlayan Adliyesi'ndeki odasında şehit edilen savcı M. Selim Kiraz'ın vücuduna 10 kurşun isabet ettiği yönündeki iddialara yanıt verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, geçtiğimiz günlerde Çağlayan Adliyesi'ndeki odasında şehit edilen savcı M. Selim Kiraz'ın vücuduna 10 kurşun isabet ettiği yönündeki iddialara yanıt verdi. 

Yazılı İzah oluşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 31 Mart 2015’te cumhuriyet savcısı Kiraz’ın görevi başında şehit edilmesine ait 1 Nisan 2015’teki ilk matbuat açıklamasında, ’’görüşmeler devam ederken teröristlerin silahla ilk atışlarından sonra güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu, otopsi raporunda da belirtildiği üzere savcının, kafasına bitişik şekilde ateş edilmesi neticesinde şehit edildiği’nin belirtilmesine rağmen bazı yazılı matbuat organlarında ’’5 değil 10 kurşun yarası olduğu, polislere gelen emir üstüne şuursuzca operasyona başlandığı, polislerin bomba patlattıktan sonra silahla karşılık verdiği’’ ve buna aynı gerçek dışı yayınlar yapılarak, kamuoyunun zihninin karıştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Ayrıca 2 Nisan 2015’te Sulh Ceza Hakimliği’nden ’’gizlilik’’ kararı alındığını hatırlatan Salihoğlu, tahkikat dosyasında olan hastane epikriz raporunun da yayınlanarak, soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğini belirtti.

Salihoğlu açıklamasında, yürütülen tahkikat kapsamında saptama edilen bilgi ve görüntülere nazaran şunları kaydetti:

’’31 Mart 2015’te teröristlerle irtibatı verici emniyet görevlilerinin görüşmeleri devam etmekte iken, içeriden ilkönce art peşe 2 el, akabinde de 16 saniye sonra art peşe 3 el silah sesi gelmesi üstüne operasyon ekibi hemen müdahaleye başlamış, operasyon ekibinde özel harekat ve terör şube timleri ortaklaşa devinim etmiştir.

1 Nisan 2015 tarihli adli tıp raporunda açıklandığı üzere, cumhuriyet savcımızın vücudunda 5 tane ateşli silah mermi giriş deliği olduğu, 3 tane ise ateşli silah mermi sıyrığının bulunduğu, vücuttan 2 tane 7.65 mm çaplı çekirdek çıkartıldığı, atışlardan bir tanesinin kafaya bitişik biçimde yapıldığı saptama edilmiştir.’’


Gizliliği ihlal edenlere soruşturma

Bu haliyle yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, maksatlı olduğunu ve tahkikat belgelerinin yayınlanmasının suç teşkil edeceğini belirten Salihoğlu, ’soruşturmanın gizliliğini ihlal’ suçundan tahkikat yapılacağını bildirdi.

Başsavcı Salihoğlu, soruşturmanın etken ve seri bir biçimde sürdürüldüğünü, bu amaçla 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini anlatım ederek, ileriki etaplarda bilgi verileceğini duyurdu.

 

A+A-

HABERE YORUM KAT