1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkan Yılmaz: "bolu Birinci Derecede Deprem Bölgesi"

Başkan Yılmaz: "bolu Birinci Derecede Deprem Bölgesi"

Başkan Yılmaz: bolu Birinci Derecede Deprem Bölgesi
A+A-

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, katıldığı "Akıllı Kentlerde Kentsel Dönüşüm Zirvesi"nde Bolu'nun birinci derecede deprem bölgesi olduğunu belirterek, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, katıldığı "Akıllı Kentlerde Kentsel Dönüşüm Zirvesi"nde Bolu'nun birinci derecede deprem bölgesi olduğunu belirterek, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti.
İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo'da gerçekleştirilen CeBIT Bilişim Fuarı'nda bu yıl kentsel dönüşüm politikalarına da yer verildi. ''Akıllı Kentlerde Kentsel Dönüşüm Projesi'' başlığı altında düzenlenen panele katılan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu'daki kentsel dönüşüm sürecisini anlattı.
Bolu'da deprem riskinin çok yüksek olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "Türkiye de deprem riski olmayan yer çok az ama biz birinci derece deprem bölgesinde yaşıyoruz. Depremde çok insanımız zarar görüyor. Çünkü yapılarımız depreme dayanıklı değil. Dünyada ilk defa bir Başbakan, depremde lüks altında olabilme şansı olan binaların tamamının yıkılıp yeniden yapılmasına yönelik olarak bir karar verdi. Şehirleri idare eden geleceğe taşıyan belediye başkanları bunu fırsat olarak değerlendirebilir" dedi.
Başkan Yılmaz, şehirlerin imar planlarını yaparken sıkıntılı bölgeleri tespit edip daha yaşanılabilir ve kimliğinden kopmayan kentleri oluşturma konusunda çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Başkan Yılmaz, "Bu yapıdan yararlanıp kentsel dönüşümü devletle beraber yaparak sağlıklı, özgüvenli ,çok rahat yaşanılabilir yeşil alanları olan bir kente doğru adım atabiliriz" şeklinde konuştu.
Bolu'nun coğrafi güzelliklerine de değinen Alaaddin Yılmaz, "Dünya'nın en güzel doğası olarak Allah'ın bahsettiği bir mekan. Ama pozisyon ve yapı itibariyle doğamızla çok uyumlu değiliz. Bu yasayla birlikte, inanıyorum ki şehrimizin içerisine de doğası kadar uyumlu hale getirebiliriz. Yaşanılabilir kentler içerisinde Bolu'nun Dünya'da ilklere girmesi içi mücadelemiz sürüyor" ifadelerini kullandı.
Başkan Yılmaz, 500 bina içerisinde bir inceleme yapıldığını ifade ederek, "Bunun dışında bizim tespitlerimiz var. Kamu binalarıyla ilgilide çalışmalarımız sürüyor" dedi.
(HÇ-ET-Y)

30.11.2012 14:45:48 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT