1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Başkan Vekili Yaşar’dan değerlendirme toplantısı 

Başkan Vekili Yaşar’dan değerlendirme toplantısı 

Başkan Vekili Yaşar’dan değerlendirme toplantısı 
A+A-

Van’ın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını belirttiç

Van’ın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını belirterek, “Bu görevi hükümetimiz adına yapıyoruz, Cumhurbaşkanımız adına yapıyoruz. Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır” dedi.

Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar başkanlığında Erciş Öğretmenevinde yapılan güvenlik toplantısına 108. Topçu Alay Komutanı Albay Kamil Tumba, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Acar, belediye başkan yardımcıları, kamu kurum amirleri, STK temsilcileri ile ilgili görevliler katıldı.

Burada konuşan Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, göreve geldikleri ilk günden bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirdi. 6 ay öncesi yapılan toplantıda verilen sözlerin büyük bir bölümünün gerçekleştirildiğini belirten Yaşar, “Aradan geçen süre zarfında sizlere o gün anlattığımız projelerin yüzde 70-80’lik bölümünü gerçekleştirdik. Bunun için Allah’a hamd ediyoruz. Nasıl bir Erciş devraldığımızı o gün hep beraber ortaya koymuştuk. Hakikaten bir harabe devralmıştık. Depremin yaralarını önemli ölçüde devletimiz sarmıştı. Ama ortaya çıkan yeni siyasi süreçler elbette ki Erciş halkının tercihiydi, saygı duyuyoruz. Demokrasi böyle bir şeydir. Beğenseniz de, beğenmeseniz de. Çıkan sonuçlara saygı duymak zorundasınız. Tabi ki demokrasinin sonucu olarak ortaya çıkan o yapılar, demokrasinin kendisini yok etmeye çalışana kadar, bizim de yaşadığımız oydu. Erciş’te demokratik bir neticeyle ortaya çıkan tabloda görev alanlar, sizlerin de çok iyi bildiği gibi demokrasinin kendisini bizatihi yok etme yönünde, bir takım girişimlerde bulununca tabi her canlı gibi her organizma gibi her organizasyon gibi demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kendi demokrasisini, kendi milli bekasını koruma amaçlı müdahalelerde bulundu. Esasında bizim de burada bulunma amacımız budur. O gün ortaya çıkan tablo, üç yıl boyunca ilçemize hiçbir şey vermediği gibi, var olan değerlerimizi de maalesef bir farenin tahtayı kemirmesi gibi günden güne kemirip eritiyordu. Sokaklarımız yürünmez haldeydi” dedi.

“İnsanlarımızda umut yoktu”

“Adam akıllı baştan sona böyle vites değiştirmeden gidebileceğimiz bir tane caddemiz yoktu” diyen Kaymakam Yaşar, şöyle devam etti:
“İnsanlarımızda umut yoktu. İnsanların hayalleri tükenmişti. Devletine güveni tükenmişti. İlçesine duyduğu sevgi ve sempati yok olmuştu. Bir hatırlayın Kobani olaylarını. Ben o talihsiz dönemde göreve başladım. O olayların akabinde ilçemizde devlet taraftarı dediğimiz birçok insanımız ‘lanet olsun’ dedi ve buradan göçtü gitti. Sermaye göçtü gitti. Dolayısıyla insanlarımızın ekmeği göçtü gitti. Bu ortam ilçemizi 20-30 yıl geriye götürdü. Bu aradan geçen bir yıllık süre zarfında nereden nereye geldik bir bakalım.”

“Bugün ilçemizde güven ortamı tam olarak sağlanmıştır”

Bugün ilçede güven ortamının tam olarak sağlandığını dile getiren Yaşar, “Bugün insanlarımız gece yarısına kadar sokaklarımızda rahatça gezebilmekte. Bugün insanlarımız devletimizin sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı iş yerine, evine korkusuzca asabilmekte. Siyasi görüşünü hiç kimseden korkmadan ifade edebilmekte. Ticaretini özgürce yapabilmekte. Artık Erciş’te ticaret yapabilme, birilerine haraç verme şartından kurtulmuştur’’ diye konuştu.

“Erciş’te kamu otoritesi tam olarak sağlanmıştır”

İlçede güvenlik açısında kamu otoritesinin tam olarak sağlandığını belirten Yaşar, “Bundan sonra da böyle olacaktır. Bunun dönüşü yoktur. Belediye faaliyetlerine bakın. Bugün Allah’a çok şükür o gün sizlere sunduğumuz projelerin yüzde 80’ini hayata geçirmiş durumdayız. Caddelerimiz pırıl pırıl. Bir tane misafiriniz geldiğinde, misafirimizi gezdirebileceğimiz bir ilçemiz yoktu. Allah aşkına soruyorum siz Ercişlilere, insanlara nereyi gösteriyordunuz? Şimdi dönün bakın, gururla Vanyolu Caddesi’nden geçiyorsunuz. Vanyolu Caddesi’nin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda profil resmi olarak kullanıyorsunuz. Misafirlerinizi gururla gezdiriyorsunuz. Dün Çınarlı Caddemizin asfaltlaması da bitti. Sırada Tekevler ve Zeylan caddelerimiz var. Onlar da bitecek. Bakın Yeşilova Mahallesi’ne, 13 bin 600 ton beton asfalt döktük. Bu 13 bin 600 ton asfalt cumhuriyet tarihinde Erciş ilçe merkezine atılan asfalt kadardır. Bu öğretmenevi kaderine, çürümeye terk edilmişti. Yolu bile yoktu. Şimdi yolu oldu, ulaşımı oldu, dibinde devasa bir park oldu. Aşağı inip sahil yoluna bir bakın. Mayıs ayı bittiği zaman siz Ercişliler artık başka bir Erciş’in yurttaşı, hemşehrisi, vatandaşı olacaksınız. İddia ediyorum bunu. İlçemizin yeni vitrini orası olacak. Kafamızdaki her şeyi Allah’ın izniyle oraya hükümetimizin desteğiyle döktüğümüz zaman, inşallah sabah çocuğunuzla beraber Erciş sahiline geldiğinizde akşama kadar ayrılamayacaksınız. Akşam olunca da o ışık tünelinden, o güzel sahilden kopamayacaksınız. O günün Erciş’iyle bugünün Erciş’ini yan yana koyduğunuzda, 180 derece fark var” ifadelerini kullandı.

“Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır”

Kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını ifade eden Yaşar, şöyle dedi:
“Seçime girmedik, vaatte bulunmadık. Altı aylık, bir yıllık bir hazırlık sürecimiz yoktu. Bize bir görev verildi, biz bu görevi devraldık ve bu görevi hükümetimiz adına yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız adına yapıyoruz. Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır. Bunu ben her platformda, her ortamda söylüyorum. Bir Allah’ın kulu da bunun dışında bir cümle benim ağzımdan duymamıştır. Bu işleri böyle güzel bir duruma getirirken, öyle gül bahçesinden geçmedik. Herkesi memnun etmemişizdir. Birilerini küstürmüşüzdür. Birilerini kızdırmışızdır. Ama biz bu işleri yaparken bir tek şeye bakıyoruz. Allah rızası ve kamu yararı. Ortak menfaat neyse biz onun peşindeyiz. Biz Ercişlinin toplam menfaatine bakarız. Çok şükür ben bugün Erciş’in sokaklarına çıktığım zaman insanların yüzünde tebessüm görüyorum. Dillerinde bir Allah razı olsun duyuyorum. Bizim için bu yeterli. Bu bizim başarımızın ölçütüdür. Doğrudan doğruya hizmet ettiğimiz kitleden biz memnuniyet duyuyorsak, gerisi bizi hiç ilgilendirmez. Çok şükür ki, Ercişli bize güvendi. İşe başlamadan önce 2017 yılı Erciş için şantiye, inşaat, toz, toprak yılı olacak dedik. Çile senesi olacak dedik. Ama 2018 yılı bu çilenin sonuçlarını aldığınız, meyvelerini yiyeceğiniz bir yıl olacak. Erciş halkı bize sabır gösterdi, dua etti, yanımızda oldular ve bize inandılar. Burada bulunan heyete çok teşekkür ediyorum. Hepinizden tek tek Allah razı olsun. Sizlerin desteğiyle oldu. Bunun da böyle devam etmesi gerekiyor. Ercişlinin başka şansı yok. Erciş bir daha böyle bir kazaya böyle bir belaya uğramamalı. En azından, bu birlik ve beraberlik ruhunu korumak lazım. Yoksa toplamda hepiniz kaybediyorsunuz. Kavganın kazananı yoktur. Çatışmanın karlısı yoktur. Hele Erciş gibi il olma iddiasında olan ve nispeten de bunu olumsuz mana söylemiyorum yalnız olan bir memleketin insanlarının daha fazla dayanışma ruhu içinde olması lazım. İç çekişmeden ve çatışmadan daha fazla kaçması lazım. Yoksa ne oluyor işte gördünüz. Üç, dört senelik süreç yedi bitirdi Erciş’i. Erciş’in geleceği aydınlıktır, parlaktır, ben bunu her yerde söylüyorum ve inanarak söylüyorum. Bakın küçük dokunuşlar yaptığımız zaman bu ilçenin rengi nasıl değişiyor. İnsanlar güzellikler etrafında birleşebiliyor. Burası Doğu Anadolu’nun gerçekten bir incisi. Biz bu ilçeye sahip çıkarsak, bu ilçe size ve ülkeye çok şey verir. O yüzden karamsarlık pompalayanlardan lütfen kaçın. Size olumsuzluk aşılamaya çalışanlardan kaçın. ‘Olmaz’ diyenlerden kaçın. Sizleri birbirinize kötüleyenlerden kaçın. Birlik ve beraberlik bu işin olmazsa olmazıdır. Yüzünüzü daima iyiye, doğru çevirin. Daima umuda doğru çevirin ki, iyi olsun her şey.’’
Açıklamanın ardından toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.(iha)

A+A-

HABERE YORUM KAT