1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Başkan Tahmazoğlu, Gaziantep'e 'gazi' Unvanının Verilişini Kutladı

Başkan Tahmazoğlu, Gaziantep'e 'gazi' Unvanının Verilişini Kutladı

Başkan Tahmazoğlu, Gaziantepe gazi Unvanının Verilişini Kutladı
A+A-

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Kurtuluş yıllarında 11 ay süreyle verdikleri çetin mücadele ve dünyada eşi benzeri olmayan tarihe mal olmuş örnek savunmayla, şehrimizin 'Gazi'lik unvanı

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Kurtuluş yıllarında 11 ay süreyle verdikleri çetin mücadele ve dünyada eşi benzeri olmayan tarihe mal olmuş örnek savunmayla, şehrimizin 'Gazi'lik unvanı ile taçlandırılmasının 92. yıldönümünü kutlamanın büyük onur ve coşkusu içerisindeyiz" dedi.
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yayımladığı mesajında, "1. Dünya Savaşı'ndan sonra ilk olarak 17 Aralık 1918'de İngilizler Antep'e girmiş, yaklaşık bir yıl süren işgalin ardından Fransızlar ile yaptıkları anlaşma gereği Antep'i Fransızlara terk etmişlerdir. 5 Kasım 1919'da gerek Fransızların, gerekse onlarla hareket eden Ermenilerin baskı ve zulümleri, Anteplilerin direnişine yol açtı. Antepliler işgal kuvvetlerinin üstün silah gücüne ve her türlü imkansızlığa rağmen, hiçbir yerden yardım ve destek almadan büyük bir kararlılık, irade ve dayanma gücüyle sergiledikleri tarihe mal olmuş örnek savunmayla, Şahinbeylerin, Şehitkamillerin Karayılanların ve daha nice adsız kahramanların öncülüğünde mücadele ederek, 6 bin 317 şehit verme pahasına Antep'i düşman işgalinden kurtarmışlardı. Bu olağanüstü savunma sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi, kendi gücüyle işgale 11 ay dayanan ve düşmana geçit vermeyen Antep'i, 8 Şubat 1921 tarihli ve 93 sayılı kanunla 'Gazi'lik unvanı ile taçlandırmıştır. Böylece şehir, Gaziantep adıyla anılmaya başlanmıştır. Fransızlar Ankara Antlaşması'nın ardından 25 Aralık 1921'de şehri boşalttılar ve Gaziantep iki yıl süren işgalden kurtulmuş oldu. Gazi şehrimizin Gazi adaşı Mustafa Kemal Atatürk'te, Gazianteplilerin bu kahramanlıklarını; 'Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık timsali olarak alabilirler.' sözüyle veciz bir şekilde ifade etmiştir. Bizler de bu ülkenin bağımsızlığı için milli beraberliğimize, tarihimize ve milli servetimize sahip çıkarak torunlarımıza bu büyük Türk devletini bağımsız olarak devredebilmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bu onurlu günün coşku içerisinde kutlanmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım" ifadelerini kaydetti.
(MDC-SO-Y)

07.02.2013 11:55:39 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT