1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Başkan Sandalcı Akbük'ün Kapatılmaması İçin Anayasa Mahkemesine Başvurdu

Başkan Sandalcı Akbük'ün Kapatılmaması İçin Anayasa Mahkemesine Başvurdu

Başkan Sandalcı Akbükün Kapatılmaması İçin Anayasa Mahkemesine Başvurdu
A+A-

Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeler neticesinde Büyükşehir statüsüne geçen illerdeki beldelerin kapatılarak mahalleye dönüşmesinin ardından beldelerinin kapatılmasına karşı çı

Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeler neticesinde Büyükşehir statüsüne geçen illerdeki beldelerin kapatılarak mahalleye dönüşmesinin ardından beldelerinin kapatılmasına karşı çıkan Akbük Belediye Başkanı Mehmet Erçin Sandalcı yasanın durdurulması için bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
6360 sayılı kanun kapsamında 13 İl'in Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmesinin ardından beldeler, mahalleye dönüşürken, Beldesinin statüsünün değişmesine karşı çıkan İlçemize bağlı Akbük Beldesinin Belediye Başkanı M. Erçin Sandalcı konuyu yargıya taşıdı. CHP'li Belediye Başkan Sandalcı, CHP Genel Merkezince hazırlanan örnek dilekçeden yola çıkarak bireysel olarak hazırladığı dilekçeyle Didim Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulundu ve konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdı.
Başkan Sandalcı'ya CHP Didim İlçe Başkanı Şavgu Aydın ve CHP Akbük Belde Başkanı Hakkı Şahin eşlik etti. Adliye önünde basın mensuplarına bilgi veren Akbük Belediye Başkanı Mehmet Erçin Sandalcı 6360 sayılı kanun kapsamında Büyükşehir ilan edilen İl'lerdeki beldelerin mahalle statüsüne dönüştürüldüğünü söyleyerek, "Hazırlanan Büyükşehir belediyesi kanunu kapsamında beldelerin kapatılması AB Yerel yönetimler Özerlik şartına aykırı; biz bunu daha öncede dile getirmiştik. Biz de bu anlamda Genel Merkezimi bu konuda bir çalışma yaptı. Biz de bu çalışma kapsamında bugün Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunduk. Biz Büyükşehir belediyesine karşı değiliz ama beldelerin tüzel kişiliklerinin kapatılmasına karşıyız. Bunu dile getirdik. Bu konuyla ilgili son kararı Anayasa Mahkemesi verecektir" dedi.
CHP Akbük Belde Başkanı Hakkı Şahin ise hukuka inandıklarını belirterek, halkın iradesine yargının da destek olacağına inandığını kaydetti. CHP Didim İlçe Başkanı Şavgu Aydın ise Büyükşehir Belediyesi yasasına itiraz etmediklerini belirterek "Biz beldelerin kapatılmasına itiraz ettik. Belki de Türkiye'de bu konuda itiraz eden ilk belde de Akbük Belediyesidir. Bizler yerel yönetimlerden halkın yönetilmesini istiyoruz. Bu konuda yasal olarak çalışmamızı yaptık ve sonucu bekleyeceğiz" diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından Belediye Başkanı Sandalcı, hazırlanan dilekçeyle Didim Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulundu.
(HÇ-MB-İK)

29.12.2012 11:25:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT