1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkale'de Seracılık Kursuna Yoğun İlgi

Başkale'de Seracılık Kursuna Yoğun İlgi

Başkalede Seracılık Kursuna Yoğun İlgi
A+A-

Van’ın Başkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce açılan seracılık kursuna yoğun ilgi olması nedeniyle seralar 70’ten 300 metrekareye çıkardı.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün 2012’de açtıkları seracılık kursuna kadınlar yoğun ilgi gösteriyor. 2012’de 70 metrekarelik alana sahip seralarını 2013’te 300 metrekareye çıkardıklarını söyleyen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cengiz Han Öztürk, Başkale’deki erkeklerin seracılık kursuna pek ilgili olmadığını kaydetti. Cengiz Han Öztürk, kadınların kursa daha fazla ilgi gösterdiğini ve öğrendikleriyle kendi evlerinin bahçelerinde derme çatma seralar oluşturmaya başladıklarını kaydetti. Öztürk; “İlk defa geçen yıl seracılık deneyimimiz oldu. Çok büyük ilgi gösterdi halkımız. Geçen yıl 70 metrekarelik bir alanımız vardı, seracılığa yoğun ilgiden dolayı 300 metrekareye çıkardık. Biz bu tesisi Başkale’ye kazandırdık. Seramızda domates ekimi var şu an, diğer seramızda da brokoli, salatalık, marul, biber ürünlerimiz var. Salatalıklarımız ürün vermeye başladı. Domateslerimizden de bir aya kadar ürün toplamaya başlayacağız. Geçen yılki denemeydi. Başkale’de hiçbir şey olmaz diye eleştiri aldık. Birçok insan bizimle dalga geçti. Ama yaptığımız çalışmaların sonucu da bizi cesaretlendirdi. Çok güzel ürün aldık. Tamamen organik, eski tadı olan domatesler yetiştirdik. Eski tadı olan salatalıklar yetiştirdik ve bu bizi cesaretlendirdi. Seramızı büyütmeye karar verdik ve burada bayanlarımızla çok güzel bir şekilde çalışmalarımız yürüyor. Şu an 24 bayan kursiyerimiz var. Bu seradaki bütün işlemler bayanlarımız tarafından yapıldı. Bu gurur verici bir şey” dedi.
 

Ziraat teknikeri ve kurs hocası Selda Cila ise, sera işine geçen yıl deneme amaçlı başladıklarını hatırlatarak, “Küçük bir sera yaptık, gayette güzel ürün aldık. Bu işte başarılı olduğumuzu gördük. Buranın toprağının verimsiz olduğuna inanlara inat verimli olduğunu ispat ettik. Bu senede seramızı büyüttük, bayan kursiyerlerimizden çok talep vardı. Seranın toprak işlemesinde, damlama çekmede, fide ekiminde çok başarılı oldular. 600 civarında domates fidesi ektik. Yaklaşık olarak 8,5 ton ürün elde edeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT