1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkale'de Newroz Coşkusu

Başkale'de Newroz Coşkusu

Başkalede Newroz Coşkusu
A+A-

Van’ın Başkale ilçesinde, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından düzenlenen Newroz kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.


Hakkari-Van karayolu üzerinde bulunan kutlama alanına gelen vatandaşlar, tek tek üst aramasından geçirildi. BDP Van İl Eş Başkanı Figen Yaşar ve Başkale Belediye Başkanı Hecer Sarıhan’ın konuşmasının ardından platforma çıkan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, bu yılki Newroz'un görkemli bir şekilde geçtiğini söyledi. Kürt halkının büyük bedeller ödeyerek bugünlere geldiğini belirten Gür, "Bizler de her halk gibi kendi topraklarımızda özgürce yaşamak istiyoruz. Kürt özgürlük mücadelesi büyük bir tarihten geçiyor. Bu görüşme ve müzakerelerin ardından bu topraklara barış gelecektir. Öcalan devlet ile müzakere içerisindedir. Kandil’den gelen mektup Öcalan'ın elindedir" ifadelerini kullandı. 

 

\"\"


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu heyetin İmralı'ya Öcalan'la görüşmeye gideceğini belirten Gür, "Bu görüşmelerin detayları Diyarbakır Newrozunda halka aktarılacaktır. Bu görüşmeler barış ile sonuçlanacak, bu topraklarda acı ve gözyaşı son bulacaktır" diye konuştu.


Yapılan konuşmalardan sonra kutlamalar sanatçı Hozan Remzi ve Rojda'nın konseriyle sona erdi.

\"\"

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT