1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkale’de Kan Davalı Aileye Başkan’dan Destek

Başkale’de Kan Davalı Aileye Başkan’dan Destek

Başkale’de Kan Davalı Aileye Başkan’dan Destek
A+A-

Van’ın Başkale ilçesinde 4 kişinin ölümüyle başlayan kan davasının zanlılarından geriye kalan ailesine Barış ve Demokrasi Parti\'li (BDP) Belediye Başkanı Hecer Sarihan sahip çıktı.


20 Aralık 2012 günü amca çocukları olan Deli ailesi mensupları arasında çıkan silahlı kavgada baba ve 3 oğlu hayatını kaybetmişti. Kavgadan hemen sonra zanlılar kayıplara karışırken, aileleri ise jandarma gözetiminde güvenli bir köye yerleştirilmişti. Köylülerin desteğiyle zorlu bir yaşam sürdüren kayınvalide, 4 gelini ve 18’i kız 26 çocuğa Belediye Başkanı Hecer Sarihan sahip çıktı. Aileyi ziyaret eden Hecer Sarihan, onlara kışa yetecek kadar gıda, temizlik, giyim ve yakacak yardımı yaptı. Yardım malzemelerini kendi elleriyle aileye teslim eden Hecer Sarihan, olayda en çok mağdur olan çocuklarla da sohbet etti. 


Ardından gazetecilere bir açıklama yapan Başkale Belediye Başkanı Hecer Sarihan, yaşanan kan davasının acısını, mağdurluğunu çocukların yaşadığını söyledi. Sarihan, “Olayda fatura ne yazık ki bu sahipsiz çocuklara kesildi yine. Bölgemizde kan davaları yoğun bir şekilde yaşanıyor. Bu cehaletten kaynaklanıyor. Biz artık insanlarımızın bilinçlenmesini istiyoruz. Ortada sahipsiz kalan bu kadar nüfus var. Başkale Belediyesi olarak halkımıza sahip çıkmak zorunda kaldık. Onlara gerekli yardımları yapacağız. Kan davalarını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT