1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Başbakan'ın Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına Yozgatlı Fırıncılardan Destek Geldi

Başbakan'ın Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına Yozgatlı Fırıncılardan Destek Geldi

Başbakanın Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına Yozgatlı Fırıncılardan Destek Geldi
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Ekmek İsrafının Önleme Kampanyası"na Yozgatlı fırıncılardan destek geldi. Yozgatlı fırıncılar, ekmek koydukları poşetlerin üzerine "Ekmek nimettir, yer

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Ekmek İsrafının Önleme Kampanyası"na Yozgatlı fırıncılardan destek geldi.
Yozgatlı fırıncılar, ekmek koydukları poşetlerin üzerine "Ekmek nimettir, yeri çöplük değildir" sloganıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekmek israfının önlenmesi kampanyasına destek oldu. Yozgatlı fırıncılardan Mehmet Emin Açıkgöz, fırıncılar olarak ekmeğin israf edilmemesini istediklerini belirterek, "Halkımız ekmeği bir nimet olarak değerlendirip ekmeğe saygı gösterir. Buna rağmen israf edilen gıdaların başında en çok ekmek gelmektedir. Son günlerde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ekmeğin israf edilmemesi, 'Ekmek israfının karşılığı olan 1.5 milyar lira ile 162 bin askeri ücretliye maaş ödeniyor. 500 okul veya 500 yurt yada 500 kilometre bölünmüş yol yapılabilir. İsraf yoluyla maalesef biz bu ekonomik kaynağı çöpe atmış oluyoruz' diyerek ekmek israfını önleme kampanyası başlatmıştı bizde fırıncılar olarak bu kampanyayı destekliyoruz" dedi.
Yozgat'ta günlük ortalama 70 bin civarında ekmek üretildiğini ve bunun yaklaşık yüzde 10'nun israf edildiğini ifade eden Açıkgöz, "Halkımızdan biz ekmeği israf etmemesini, günlük kendilerine yetecek kadar ekmek almalarını, fazla ekmek alıp çöpe atmak yerine daha az ekmek alarak günlük taze ekmek tüketmelerini istiyoruz. Halkımız ekmek israfını önlediğinde kendi ev ekonomisine de katkı sağlamış olacak, hem parası hem de ekmek çöpe gitmemiş olacak. Bizim sloganımız 'Ekmek nimettir, yeri çöplük değildir' halkımızın da bu slogana göre hareket etmesini istiyoruz" diye konuştu.
Fırından ekmek alan vatandaşlar da ekmeğin bir nimet olduğunu ve çöpe gitmemesi gerektiğini belirterek, "Bizler ekmeğin israf edilmemesini istiyorum ama bunu tam uygulayamıyoruz. İnşallah bundan sonra vatandaşlarımız kendine yetecek kadar ekmek alıp fazlasını almazsa israf önlenmiş olur" dedi.
(ÖE-AÖ-Y)

23.01.2013 17:41:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT