1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan Bursa Siyaseti Değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan Bursa Siyaseti Değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçtan Bursa Siyaseti Değerlendirmesi
A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da başlattıkları 100 projede büyük ilerlemeler olduğunu belirterek, "Otomotiv test merkezinin Bursa'ya kazandırılması arkadaşlarımızın gayretleriyle oldu. 3 bin

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da başlattıkları 100 projede büyük ilerlemeler olduğunu belirterek, "Otomotiv test merkezinin Bursa'ya kazandırılması arkadaşlarımızın gayretleriyle oldu. 3 bin dönümde birkaç yüz trilyonluk yatırım yapacağız" dedi. Arınç, Bursa'nın Ankara'dan hak ettiği payı alamadığı eleştirilerine ise Türkiye gerçeğinden yola çıkarak cevap verirken, popülist olmadıklarını kaydetti.
Line TV'nin Uludağ'dan yaptığı özel canlı yayına katılan Bülent Arınç, yerel siyasetle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Arınç, AK Parti İl Teşkilatı'nı başarılı bulduğunu, siyasete daha güçlü devam edeceklerini ifade ederek, "Çok ciddi çalışan başarılı il yönetim kurulumuz var. İlçe başkanlarından hepsinden memnunuz. Belediye başkanlarımız da büyük gayretin içinde. Büyük çoğunluğu kendi bölgelerinde güzel hizmetler yapıyor. Yanlış veya eksik olabilir. Bunları kendi içimizde çözüyoruz. Büyük hizmetler gelmeye başladı. Onları takip ediyoruz. Bursa'ya söz verdiğimiz projeler var. 160 projemiz var. Bunu 100 proje olarak ortak noktaya getirmiştik. Hepsinde büyük ilerleme var. Otomotiv test merkezinin Bursa'ya kazandırılması arkadaşlarımızın gayretleriyle oldu. Çünkü Antalya ve Adana da talipti. İnşallah 3 bin dönüm arazi üzerinde Türkiye'nin ihtiyacı olan Bursa'ya yakışan test merkezini kazandıracağız" dedi.

POPÜLİST DAVRANAMAYIZ
Muhalefetin dillendirdiği Bursa Ankara'dan hak ettiği payı alamadığı eleştirilerini de cevaplandıran Arınç, "Bunu söylerken popülist olmamak, Türkiye gerçeğine bakmak lazım. Bursa'nın bu kadar verdiğinden Hakkari de Gümüşhane de Bilecik de istifade ediyor. Bu sözü söyleyen insana şunu soruyoruz. Gümüşhane ve Bayburt'tan aldığımın karşılığın versem yol, baraj, gölet yapabilirmiyim. Bir alıyor, beş veriyorum. Zengin fakiri destekliyor. Bu bir devlet politikasıdır. Unutmayın ülkenin diğer fakir tarafı da var. Vergi toplayamadığımız, kaçak elektrik kullanan tarafı da var. Eğer onlara katkı sağlamazsam, tarım, sanayi olmaz, karanlıkta kalırlar. Biz buradan beş alıp üçünü o tarafa vereceğiz ki, Türkiye öyle yönetilecek. Bursa bugüne kadar kamusal yatırım olarak fazlasıyla çok şey aldı. Bunu rakama vurduğunuz zaman tarımda 3 katrilyon, ulaştırmada 5 katrilyon, eğitim sağlıkta 10 katrilyondan bahsedebiliriz" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİRİN CESUR BİR BAŞKANI VAR
Arınç, sağlık kampusünün Yunuseli'ne yapılacağını, bin 400 dönümlük bu alanda sağlıktan başka eğitim amaçlı da kullanım olabileceğini kaydederek, "Genelkurmayla görüşüyoruz. İnşallah neticelendireceğiz" şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi'nin gayretli, başarılı, cesur bir başkanı olduğunu ifade eden Bülent Arınç, "Bursaray inşaatları, köprüler, kavşaklar devam ediyor. Plan dahilinde bir danışmanlık firması da işin içinde. Yeni yasayla büyükşehirin görevleri daha da artıyor. Zaten büyükşehir belediyesi Orhaneli'ne de Gemlik'e de yardım ediyor. Büyük eserler yapıyor. Bundan sonra bütün noktada insanlara hizmet götürecek. Bursa dışında bölünmüş otoyollar, İstanbul. Bursa İzmir otobanı, yüksek hızlı tren de devreye girdiğinde ulaşım çok daha güzel olacak" diye konuştu.

CELAL SÖNMEZ'E ÖVGÜ
BTSO seçimlerini de değerlendiren Bülent Arınç, Celal Sönmez'i verdiği veda kararından dolayı kutlarken, "Önemli olan bu kadar seneden sonra, "bitti" diyebilmektir. 27 senedir aynı görevde olup da ayrılmak istemeyenler var. elal Sönmez, işime, aileme bakacağım diyor. Bu yerlere başka arkadaşlarımızın da gelmesini teşvik etmemiz lazım. İlhan Parseker ve İbrahim Burkay arkadaşlarımız yarışacak. İlhan Parseker değerli benim beğendiğim bir insan. İbrahim Burkay da UTİB Başkanı çok saydığım değerli, projeleri, ufku, vizyonu olan bir arkadaşımız. İki kişi yarışacak. Gönlüm bir tanesinde ama, ismini söylemem mümkün olmaz. İkisine de başarılar diliyorum. Centilmence iyi bir yarış diliyorum. Öncelikle herkesin Celal Sönmez'i örnek almalarını, bir yerde kendi rızasıyla ayrılmalarını istiyorum" şekilnde konuştu.

BURSASPOR ÖNÜNE BAKMALI
Bülent Arınç, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'ın istifasıyla ilgili bir soruya da, "Biz Ertuğrul Sağlam'ı seven insanlardanız. Bursaspor'u Türkiye'de hakettiği yere getirdi. Futbolculuğundan bu yana simge bir isimdir. Ahlaklı, başarılı mazbut bir aile sahibidir. Bizim değerlerimize sahip bir insandır. Ondan kötü bir söz duyulmamıştır. Bu sektörde de böyle insanların sayısı malesef ki azdır. Bursa'yı şampiyon olduğu zaman gözüne kestirmiş, Anadolu insanının neler başaracağını göstermiştir. Bursaspor şampiyon olduğunda içinde Sağlam olduğu için sevgim iki kat artmıştır. Ama insanlar yıllarca bir yerde kalamaz, kalmamalı. Ancak üzüntü ile, gözyaşlarıyla gidişi. taraftarın samimi ilgi ve dostluk göstermeleri bizi de üzdü. Kendisiyle Bursa'ya geldikten sonra sıkı ilişki içindeydim. Başkan Yazıcı, kendisiyle yönetim kurulundaki arkadaşlarla biraraya gelip dertleşiyorduk. Bursaspor'un tarihindeki en büyük başarılarda imzası oldu. İstifası kendi kararıdır. Saygı duymamız lazım. Ayrılırken söylediği, "yeniden gelebilirim" sözleri ise Bursa'ya olan sevgisini gösteriyor. Bursaspor da bugünden itibaren kendisine başarılı teknik direktör bulmalı, önüne bakmalı. Ligde en iyi neticeyi almalı. Bursaspor'un çabalarını destekeyeceğiz. Onun başarısıyla gururlanacağız" cevabını verdi.
(İHS

02.02.2013 17:35:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT