1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının Diyarbakır'daki cenaze törenlerinin olaysız geçmesiyle ilgili olarak, "Gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu süreci

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının Diyarbakır'daki cenaze törenlerinin olaysız geçmesiyle ilgili olarak, "Gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu sürecin biran evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor. Diyarbakır'dan dün verilen mesaj buydu. Ben bu mesaja bütün Türkiye'nin sahip çıkacağına inanıyorum" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti MKYK toplantısı öncesi AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Arınç, usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın vefatıyla ilgili, dün İstanbul'da oğluyla görüştüğünü belirterek, "Büyük bir kayıp. Allah rahmet eylesin. Ona Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Dün akşam ki programlara bakılırsa, bugünkü yazılı ve görsel medyaya bakılırsa hakikaten doldurulamayacak büyük bir boşluk arkasında bıraktı. Ama eminim onun yetiştirdikleri ve onun yolundan gidenler televizyon yayıncılığında da, yazılı basında da yeni Birand'lar olmaya doğru yol alırlar" diye konuştu.
"Benim kendisiyle ilişkilerim iyiydi, güçlüydü" diyen Arınç, "En son zannediyorum 32. Gün programını da birlikte yapmıştık. Cesur bir insandı, demokrat bir insandı, işini iyi yapan bir insandı. Ve özellikle son yakın tarihimizin üzerindeki karanlıkları kaldıran bir insandı. Kendi yakın çevresinden eleştiriler almasına rağmen özeleştiri yapan, olaylara objektif bakan, gerçekçi bakan bir insandı" şeklinde konuştu.
Birand'ın cenaze törenine katılacağını ifade eden Arınç, "Ben şahsen çok üzüntülüyüm. Yarın da cenazesine tekrar gideceğim. Sayın Başbakanımız Gaziantep programını iptal edemedi, önceden bazı hazırlıklar yapılmıştı. Benim katılmamı arzu ettiler. Yarın Teşvikiye Camii'nde inşallah kendisine tekrar hakkın rahmetine uğurlama görevini yerine getireceğim" dedi.

"DİYARBAKIR HALKINI KUTLAMAK İSTİYORUM"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının Diyarbakır'daki cenaze töreniyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Törenin olaysız geçmesini yorumlayan Arınç, "Bundan dolayı seviniyorum çünkü herkesin beklentisi, 'bir taşkınlık, bir saldırı, bir provokasyon olabilir mi' korkusuydu. Diyarbakır halkını kutlamak istiyorum. Kendilerine yakışanı yaptılar. Çok büyük bir olgunluk içerisinde cenazelerin defnine yardımcı oldular" dedi.
Emniyet güçlerinin de çok olumlu hareket ettiğini ve kendilerine de bu yönde talimat verildiğini kaydeden Arınç, "Sadece dışarıdan yapılacak bir provokasyona karşı onlar dikkat içindeydiler ama meydanlarda toplanan binlerce insanın hiçbir taşkınlık yapmayacaklarına da inanıyorlardı. Diyarbakır'dan beklediğimiz buydu, halkından beklediğimiz buydu. O insanların cenazelerine insani açıdan büyük bir olgunlukla sahip çıktılar. Tabii bundan dolayı Diyarbakır'ın gösterdiği olgunluğu önemsiyorum" şeklinde konuştu.
Dünkü manzara ile Diyarbakır halkının bir mesaj verdiğini söyleyen Arınç şunları kaydetti:
"Bu öldürme olayının Türkiye'de yeni başlayan ve herkesin büyük bir ümitle sahip çıktığı sürece bir olumsuz katkı yapacağı endişesi vardı. Bunun bu süreci bombalamak veya olumsuza çevirmek yönünde yapılmış olduğuna dair bazı iddialar vardı. Ama gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu sürecin biran evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor. Diyarbakır'dan dün verilen mesaj buydu. Ben bu mesaja bütün Türkiye'nin sahip çıkacağına inanıyorum."
Arınç açıklamalarının ardından ise Paris'teki olaya ilişkin Fransız polisinin 'örgüt içi hesaplaşma' değerlendirmesi yaptığı hatırlatılması üzerine, "Hiç bilemem, olay ortaya çıksın, aydınlansın; biz de ne olduğunu bilelim" diye konuştu.
(AT-ÖZ-Y)

18.01.2013 15:14:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT