1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Yardımcısı Bozdağ Soruları Cevaplandırdı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ Soruları Cevaplandırdı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ Soruları Cevaplandırdı
A+A-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, hükümetin gündeminde genel af konusunun olmadığını belirterek, "Bu konuda gazeteler yazıyor, başkaları söylüyor. Tamamen yalan beyanlar" dedi. Bozdağ, Meclis'te ka

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, hükümetin gündeminde genel af konusunun olmadığını belirterek, "Bu konuda gazeteler yazıyor, başkaları söylüyor. Tamamen yalan beyanlar" dedi.
Bozdağ, Meclis'te katıldığı Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gelecek hafta TBMM Genel Kurulu'na gelecek olan anadilde savunma hakkına ilişkin tasarının içeriğinde bir değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Bozdağ, "Herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Komisyon'dan görüşüldüğü şekliyle büyük ihtimalle Genel Kurul'da yasalaşacaktır" dedi.
Bozdağ, 4. Yargı Paketi'nde gelinen aşamaya ilişkin bir soru üzerine de, "Şu anda Bakanlık çalışıyor. Ama henüz Bakanlar Kurulu'na gelmedi. Bazı konular üzerinde çalışma yapılması gerekiyor, Bakanlık onunla ilgili çalışma yapıyor. Çalışmalar bittiğinde gündeme gelecek. Şu anda takvim verme imkanım yok, Bakanlığın çalışmasına bağlı" diye konuştu.
Meclis'te yasa dışı dinlemelerle ilgili araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin olarak da Bozdağ, "Bu konuda Meclis 23. dönemde de bir komisyon kurarak el atmıştı. O dönemde bir rapor ortaya çıktı. O rapor çerçevesinde bir takım çalışmalar da yapıldı. Ama Türkiye'de yasa dışı dinlemeler konusunda herkesin şikayeti var, herkesin itirazı var. Bu konuda siyasi partilerin talepleri var. AK Parti grubu da bu konudaki halktan gelen talebi dikkate alarak böyle bir araştırma komisyonu kurulması konusunda bir araştırma önergesi teklifinde bulundular. Meclis önümüzdeki Salı günü bu konuda bir komisyon kurulması konusunu görüşecek, karar aldığı takdirde komisyon oluşacak. Konu, Meclis tarafından bir kez daha detaylı bir şekilde değerlendirilecektir. Ortaya çıkan rapor da bu konuda bundan sonra yapılması gereken çalışmalar konusunda yol gösterici olacaktır" dedi.
Genel af tartışmaları kapsamında Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un "Eğer PKK'lılarla bana aynı anlamda bir af getirilecekse hapiste çürümeyi tercih ederim" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması ve hükümetin genel affa yönelik bir hazırlığı olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, "Böyle bir şey yok, böyle bir çalışma yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Başbakanımız bunu daha önce açıkladı, en son söylediğinin üzerinden bir hafta ya geçti ya geçmedi. Onun için bu konuda gazeteler yazıyor, başkaları söylüyor. Ama hükümetin böyle bir çalışması yok, gündeminde böyle bir konu yok. Tamamen yalan beyanlar" diye konuştu.
(MÜG-CC-Y)

17.01.2013 16:02:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT