1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:
A+A-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ülkemizde nüfus artış hızının yüzde 1,2'ye gerilediğini belirterek, hükumetin nüfusu artırmak amacıyla birtakım tedbirler aldığını söyledi. Yozgat İl Özel İdare Mü

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ülkemizde nüfus artış hızının yüzde 1,2'ye gerilediğini belirterek, hükumetin nüfusu artırmak amacıyla birtakım tedbirler aldığını söyledi.
Yozgat İl Özel İdare Müdürlüğünün aldığı araçların ilçelere dağıtım törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, burada yaptığı konuşmada nüfus artış hızına değindi. Ülkemizin nüfus artış hızının yüzde 1,2'ye gerilediğini belirten Bozdağ, ''Nüfusumuz artıyor ama bu artış hızıyla Türkiye'nin lehine bir sonuç ortaya çıkmıyor. Onun için nüfusu artıran adımları atmak üzere hükumetimiz birtakım tedbirler alıyor, almaya da devam edecektir. Türkiye genelinde erkeklerde evlenme yaşı 26, kadınlarda 23 oldu. Daha geç çocuk sahibi oluyorlar, daha az çocuk sahibi olmaya özen gösteriyorlar. O yüzden Yozgat'ımızda da doğum ve evlilik oranlarını artırmak bizim hepimizin üzerine düşen ana görevlerden bir tanesidir. İnşallah doğumlar daha çok olmalı, evlilikler artmalı ve hep beraber Yozgat'ımızın nüfusunu artırmak için de çalışmalıyız" dedi.
Nüfusun azalmasının her ilde farklı şekilde değerlendirildiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Yozgat genelinde, Yozgat'tan göç var şeklinde değerlendirilebilir. Yozgat'tan göç falan yok. Yozgat'ın evlilik oranlarına baktığınıza, doğum ölüm oranlarına baktığınızda Yozgat'ta her sene binlerce insanın başka şehirlere aktığına dair bir veri elimizde yok. Ne oldu, doğum sayılarında azalmalar var. Her yılın doğum oranlarına baktığınızda Yozgat'ımızın doğum oranlarında her geçen yıl azaldığını görüyoruz. En az 3 çocuk ve daha fazla olması Yozgat'ımızın da hepimizin de ülkemizin de lehinedir. Buna hassasiyet göstermemiz lazım. Bazı belediyeler kapandı, eskiden belediyeler daha fazla pay almak için gerçek dışı sayımlar yapılıyordu. Kapanan belediyelerden dolayı bu yıl böyle bir gayret yaşanmadı. Şimdi ortaya gerçek rakam çıktı. Daha önce Yozgat'ın nüfusu 680 bindi ama sahte sayıma son verince birden bire 200 bin kişi azaldı. 200 bin kişi Yozgat'tan göç etmiş olsa 5 kişilik ailelerle 40 bin TIR yapar. Yok öyle bir şey. Yozgat'ımızda istihdam konusunda özel sektörde çalışacağım deyip de iş bulamayan insan olduğunu düşünmüyorum. Kim çalışmak istiyorsa özel sektörde biz kendilerine iş verebiliriz, iş verilmesini sağlayabiliriz ama herkes kamuda çalışmak istediğinden sıkıntı var. Özel sektörde iş konusunda bir sıkıntı yok. Biz istihdam rakamlarını üçe katladık. O yüzden biz evlenmeyi teşvik eden adımları Yozgat'ta da atmamız lazım. Sahte sayımlarla değil, gerçek doğumlarla bu işi yaparsak daha başarılı oluruz diye düşünüyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından alınan 13 araç kaymakamlıklara gönderildi.
(ÖE-ZB-GS-Y)

01.02.2013 18:03:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT