1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:
A+A-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, askerlerle ilgili mahkemelerin tutuklanmadan yargılanma takdirinin kullanılmasının mümkün olacağını ama mahkemelerin bunu kullanmadığını belirterek, "Halbuki tutuklam

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, askerlerle ilgili mahkemelerin tutuklanmadan yargılanma takdirinin kullanılmasının mümkün olacağını ama mahkemelerin bunu kullanmadığını belirterek, "Halbuki tutuklama istisnadır, serbest yargılama esastır. İstisna esas yerine geçmemelidir" dedi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Yoğun Bakım ve Koroner Anjiyografi Ünitesi'nin açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, açılış öncesi yaptığı açıklamada, askerlerin tutuklu yargılanması konusunda Başbakanın açıklamaları bulunduğunu belirterek, "3. Yargı Paketi'nde, bizde adli kontrolde üst sınır vardı, üst sınırı kaldırdık, tutuklamalarının gerekçelerini açıkça yazılmasına dair çok net ifadeler koyduk. Bundan sonraki süreç mahkemelerinin takdirindedir. Şimdi Başbakanımız tutuklanmadan yargılanma takdirinin kullanılmasının da mümkün olacağını ama mahkemelerin bunu kullanmadığını ifade etti. Halbuki tutuklama istisnadır, serbest yargılama esastır. İstisna esas yerine geçmemelidir" dedi.
15 bin tutuklunun tahliye edilmesi konusuna da değinen Bozdağ, "Şu anda çıkan son düzenleme ile ilgili tahliyeler var tabii. Bu önemli bir düzenlemedir. 15 bin civarında vatandaşımızın istifade edeceği noktasında Adalet Bakanlığımızın değerlendirmeleri oldu. Tabii bunun içerisinde pek çok önemli insani yönleri olan düzenlemeler var. Çok faydalı ve yararlı düzenleme olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN YENİ ANAYASAYA İHTİYACI VAR"
Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yeni anayasa üzerinde çalıştığına değinen Bekir Bozdağ, "Uzlaşma Komisyonu'nun çalışması içerisinde arkadaşlarımız başkanlık sistemine ilişkin AK Parti Grubu'nun görüşlerini sundu. Bu çalışmalar içerisinde Uzlaşma Komisyonu bir uzlaşma ortaya koyarsa o zaman zaten onun içinde yer alacak. Ama Anayasa Uzlaşma Komisyonu yeni anayasa konusunda bir uzlaşma sağlayamaz, bir taslak metni ortaya koyamazsa Türkiye'nin yeni ihtiyacı ortadan kalkmıyor. Milletin bu noktada talebi ortadan kalkmıyor, bu talep varlığını devam ettiriyor. AK Parti milletin talebine kulağını tıkayamaz. Biz o talebini gereğini yapacağız. Türkiye'nin anayasaya ihtiyacı var. Eğer Uzlaşma Komisyonu başarıyla çalışmaları bitirirse ondan mutluluk duyarız ama bitmezse bu ihtiyacı karşılamak için bizim AK Parti olarak milletimizin huzuruna yeni anayasa taslağı ile çıkacağımızı Başbakanımız açıkladı" ifadelerini kullandı.
(ÖE-AÖ-GS-Y)

01.02.2013 12:59:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT