1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:...(1)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:...(1)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:...(1)
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda bölücü terörün İmralı, Kandil, Avrupa bir de parlamento uzantısı var. Bunlarla görüştüğümüzde dedikleri şey İmralı ne derse onu yaparız. Bunda samimilerse şu an

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda bölücü terörün İmralı, Kandil, Avrupa bir de parlamento uzantısı var. Bunlarla görüştüğümüzde dedikleri şey İmralı ne derse onu yaparız. Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok. Biz ne dedik, 'yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz'. Bu bittiği zaman eğer benim Kürt vatandaşımı seviyorlarsa benim Kürt kardeşime en büyük iyiliği bunlar yapmış olacaklar. Çünkü operasyonlar bitecektir.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek adlı programa katıldı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Ankara'daki bombalı saldırıyla ilgili olarak, "Son geldiğimiz nokta personel girişinde önce personeldeki son ilik girişi canlı bomba geçiyor ve hemen sonra patlatıyor. Şu ana kadar kafatasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor, Fakat çok emin olabilmek için DNA testini kesinleştirip nihai sonucu açıklamak istiyoruz. Şu anda olay DHKP-C orası kesin. Bu kişinin daha önce yapmış olduğu bazı eylemler var. Bütün bunlar netleştikten sonra bunun açıklamasının net bir şekilde yapalım. Oradaki özel güvenlikçiye Allah'tan rahmet diliyoruz tüm ailesine başsağlığı diliyoruz NTV'den bir kızımız var. Büyükelçi onu ben davet ettim dedi. Didem'in durumu ağır acil şifalar diliyoruz" dedi.

"SURİYE İLE BU İŞİN İLİŞKİSİ OLACAĞI İHTİMALİNE VARMIYORUM"
Bu saldırının Suriye ile ilişkisinin olacağı ihtimaline varmadığını söyleyen Erdoğan, "Bizim en çok üzüldüğümüz nokta DHKP-C ile ilgili çok ciddi operasyonlarımız oldu polisimizi bu konuda kutluluyorum. Bir daireye giriyorsunuz 11 çelik kapı çıkıyor. Açmakta zorlanıyorlar, itfaiye yardımıyla içeri girildiğinde içerde 11 avukat. Evrakların yakılma gayretine girilmiş. Ne yazık ki Türkiye'de dışarıda avukatım diye gezenler onlara sahiplenme durumuna geçiyorlar. Ana muhalefetin başkanı da bunları sahiplenme durumuna geçiyor.
Şu anda 'basın mensupları içeride' diyorlar. İçerdeki basın mensuplarının büyük bir kısmı DHPK-C'lidir. Mahkum olanlar var tutuklu olanlar var bunları içinde. Teröristin iyisi kötü olmaz. Biz bu mücadeleyi ortaklaşa verirsek terörizmin belini kırarız ve Türkiye her alanda pik yapar" dedi.

"ÖLDÜRMENİN DEĞİL YAŞATMANIN PEŞİNDE OLMAMIZ LAZIM"
Terörle mücadeledeki yeni süreçle ilgili takvim var mı sorusu üzerine Erdoğan, "10 yıldır bu mücadelenin içindeyiz. Ortak mücadele süreci başladı asker ve polis. Sıkıntılarımız vardı bu konuda istihbarat paylaşımında iyi bir noktaya geldik. Operasyonlarda da polisin ve askerin alanında çok rahat müdahale edilebiliyor. Gerek genelkurmay başkanı kuvvet komutanları üst kademe arazinden çıkmıyor. Moral bir başka oluyor böyle olunca. Bu aşağıya da güven veriyor. 2012'de sayısal olarak operasyon fazla olabilir ama netice olarak iyi sonuçlar aldık. Öldürmenin değil yaşatmanın peşinde olmamız lazım. Bakıyorum güneydoğuda halkımızın söylediği şey 'bizim umudumuzsunuz bizi ihmal etmeyin". Siz de bize destek verin diyoruz. Kepenkleri indirmeyin diyoruz.
O şehrin insanı yatırım yapmıyor. Bedel öde bir şeyler yap. Van mermer çok ciddi bir yatırım yaptı. İleri teknolojiyi getirdi. Fabrikayı gezdim çok çok başarılı bir ürün var. Van'da bu kardeşim 2 milim kalınlığında mermer kesiyor. Hem ülkemde bunu kullanacağız hem de ihracatını yapacağız. Çok ciddi bir pazar oluştu. . Şimdi Suriye'nin yeniden imarında iş başa düşen Türkiye olacak. Türkiye'nin oradaki işlevi tıpkı Irak'taki gibi çok çok farklı olacak.
Suriye'de bu iş er ya da geç bitecek ve bu iş çok başka olacak".

"BÖLÜCÜ TERÖRÜN 4 BOYUTU VAR"
"Bölücü terör örgütünün 4 boyutu var" diyen Erdoğan, "İmralı, Kandil, Avrupa bir de parlamento uzantısı var. Bunlarla görüştüğümüzde dedikleri şey İmralı ne derse onu yaparız. Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok. Biz ne dedik, 'yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz'. Bu bittiği zaman eğer benim Kürt vatandaşımı seviyorlarsa benim Kürt kardeşime en büyük iyiliği bunlar yapmış olacaklar. Çünkü operasyonlar bitecektir. Benim güvenlik güçlerimin tek işi operasyon değil ki. Benim askerim kışlasındadır, polisim de mahallindedir, başka bir yere çıkmaz. 600 milyon dolarlık olduğu yeri sen gel iş makinaları yak, tehditler falan. Sebep ne 'bize vergi vermedin'. Aynı şekilde başkaların yiğitçe yatırımları var. Şimdi başka gelmek isteyen de bunları görerek korkuyor, gelmiyor. O zaman bölge nasıl kalkınacak? Biz buna rağmen bölgede 36 katrilyon altyapı üstyapı yatırım yapmışız. Biz teröre rağman bunu yapmışız. Demek ki, terör bölgeden sıyrılsa bu yatırım 72 trilyona çıkar" dedi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA YATIRIMLAR
"10 yıl önce Yüksekova'ya havaalanı yapıcağız desek gülerdiniz" diyen Erdoğan, şunları söyledi:
"Cizre'ye ve Yüksekova'ya havalimanı yaptık. Yaparken de orada da iş makinelerini geldi yaktılar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz devam edeceğiz. Biz oradan milletvekili çıkaramadığımız halde benim insanımdır vatanımdır. Bu yılsonuna kadar havalimanını yetiştirmeye çalışacağız. Şimdi yatırımcı oradan pazara nasıl ulaşacağız diyor. Onun için senden raylı sistemi arıyor, havaalanını arıyor. Bunları arıyor. Siz bunların altyapısını oluşturacaksınız. Turizmde de uçakların oraya gelip gitmesi için bu şart. Her ilimizde üniversiteler var. Buralarda öğretim üyelerinin uçakla gidip gelmesi başka bir şey otobüsle mi gidip gelecek. Bu çağdayız artık. Bu oradaki öğrenciye özgüven kazandırıyor. Biz bu döneme geçtik. Geldiğimizde 76 üniversite vardı 166'ya çıkardık. Her ne kadar hızlı da olsa bu mesafeyi alalım dedik. Biz bu işte çok geri kaldığımız için mesafeyi kapatmamız lazım"

KABİNE REVİZYONU
Sağlık Bakanlığındaki revizyonuyla ilgili olarak Erdoğan, "Bir devir teslim süreci. Bir taraftan insan yetiştirmemiz lazım. Bir taraftan da meslek körlüğü başlar. Bizim şehir hastaneleri meselemiz yeni değil. 5-6 senelik bir mesel. Bizim önümüzdeki süreci şimdiden hazırlamamız lazım. Bu gerek bakanlık olsun gerek yeni yetişecek arkadaşlarımız için olsun. Şimdi Recep Bey'in üçüncü dönemiydi. Recep Bey bu dönem gidiyor. Şimdi seçimden sonra devir teslim yapması farklı ama bunu bir parlamentoda olan bir arkadaşımızın alması başka. İki bakanla birbirinin alakaları bir farklılığı görülüyor. Yeni bakanımız Mehmet Bey, Recep Bey'in birikiminden istifa edecek. Burada herhangi bir ters bakma, olumsuz yaklaşım böyle bir şey sözkonusu değil. Ben de yine kendisinden birikimlerinden gerek parti içinde, parlamentoda istifade edeceğiz. Bu konuda ters bakma gibi olumsuz bir şey kesinlikle söz konusu değil" dedi.
İçişleri Bakanlığındaki görev değişimiyle ilgili olarak Erdoğan, "İdris bey benim çok eski arkadaşım. İmam hatipte beri. Gayretlidir. Bu süreç içersinde herşeyi değerlendiriyoruz tek yönüyle bakmıyoruz. İdris kardeşim gözü kara bir kardeşimdir. Bu noktada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Fakat böyle bir değişimin olması ihtiyacı yaptığımız araştırmalar neticesinde doğmuştur" diye konuştu.
(ÖZ-Y)

01.02.2013 20:16:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT