1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Başbakan Medvedev, Çinli Mevkidaşı Jiabao İle Görüştü Moskova

Başbakan Medvedev, Çinli Mevkidaşı Jiabao İle Görüştü Moskova

Başbakan Medvedev, Çinli Mevkidaşı Jiabao İle Görüştü  Moskova
A+A-

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Wen Jiabao ile bir araya geldi. Medvedev ve Jiabao başkanlığında gerçekleştirilen heyetler arası görüşmelerde, Rusya

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Wen Jiabao ile bir araya geldi.
Medvedev ve Jiabao başkanlığında gerçekleştirilen heyetler arası görüşmelerde, Rusya ile Çin arasındaki işbirliği ve gelecek senenin gündemine ilişkin konular müzakere edildi. Görüşmede Medvedev, Çin Komünist Partisi'nin 18. kongresinin başarılı şekilde yapılması ve Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping'in Komünist Parti'nin yeni genel sekreteri seçilmesi dolayısıyla Jiabao'yu kutladı.
Medvedev, Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 83.5 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, bu rakamın 2020 yılına kadar 200 milyar dolarlık bir seviyeye çıkarılmasını hedeflediklerini ifade etti.
Öte yandan, Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin, Rusya ve Çin'in, Moskova'nın Sovyetler Birliği döneminden kalan 408 milyar dolarlık borcu konusunda yıl sonuna kadar bir uzlaşmaya varacaklarını duyurdu. Rogozin, "Problemin Aralık sonuna kadar tam olarak çözülmesi konusunda mutabakata vardık" dedi.
(İHA-OK-D)

06.12.2012 14:39:18 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT