1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan, Toplu Açılış Töreninde Konuştu (2)

Başbakan Erdoğan, Toplu Açılış Töreninde Konuştu (2)

Başbakan Erdoğan, Toplu Açılış Töreninde Konuştu (2)
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörün bitmesi durumunda Güneydoğu'da işsizlik diye bir şey kalmayacağını ifade ederek, "Artık silahı gömün, silahı bırakın. Yumrukların sıkılı olduğu bir toplum, barış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörün bitmesi durumunda Güneydoğu'da işsizlik diye bir şey kalmayacağını ifade ederek, "Artık silahı gömün, silahı bırakın. Yumrukların sıkılı olduğu bir toplum, barış toplumu olmaz" çağrısında bulundu.
Başbakan Erdoğan, Mardin ile çevre il ve ilçelerde yapımı tamamlanan tesis, yatırım ve hizmetlerin toplu açılışını yaptı. Karayolları Meydanı'nda düzenlenen açılış töreninde vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, Mardin'i çok sevdiğini, her sene en az bir kere geldiğini söyledi. Erdoğan, "29 farklı eser ve yatırımı bugün, burada resmi olarak hizmete alıyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan, Mardin genelinde bugün ve yarın açılışı yapılacak yatırımların toplam değerinin 31 milyon TL olduğunu duyurdu, bunlar hakkında bilgi verdi.

"MARDİN'DE KADINA EL KALKMAZ"
Tüm kadınların yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Erdoğan, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla yasal adımlar attıklarını anlattı. Erdoğan, "Biliyorum, Mardin'de kadına el kalkmaz. Biliyorum, Mardin'de kadına da çocuğa da şiddet uygulanmaz ama eğer bu yanlışı yapanlar varsa, bu hataya düşünler varsa toplum olarak, Mardinliler olarak o kişileri uyaracak, bu insanlık dışı davranıştan vazgeçmelerini isteyeceğiz. Mardinli hanım kardeşlerim de şiddet karşısında boyunlarını eğmeyecek, şiddeti sineye çekmeyecekler" ifadelerini kullandı.

"MARDİNLİ KARDEŞİM HELAL VE HARAMI ÇOK İYİ BİLİR"
Mardin'de kaçak elektrik kullanımının yüksek olduğunu kaydeden Erdoğan, "Mardin'de de maalesef kayıp kaçak oranı elektrik enerjisinde yüzde 76'lara ulaşmış durumda. Yani tüketilen elektriğin dörtte biri tahsil ediliyor" dedi. Erdoğan, Mardinlilerden bu konuda hassas olmalarını isteyerek, "Mardinli kardeşlerimin yasalardan önce kendi vicdanlarıyla hareket edip bu yönetimin önüne geçmelerini istiyorum. Benim Mardinli kardeşim helal ve haramın ne demek olduğunu çok iyi bilir" diye konuştu.
Mardin'in yerel seçimlere 'büyükşehir belediyesi' olarak gireceğini hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bunun kente büyük getirisi olacağını ifade etti. Erdoğan, "Mardin son 10 yılda kardeşlikle büyüdü. İnşallah daha da büyüyecek, güzelleşecek" dedi.

"ARTIK EYLEME GEÇME SIRASI SİZDE, SÜRECE DAHİL OLMA SIRASI SİZDE"
Ret, inkar ve asimilasyon sorunlarına son verdiklerini söyleyen Erdoğan, terörün bitmesi için başlatılan süreçte Kürt kökenli vatandaşlar ve kadınlar başta olmak üzere herkesin sorumluluk alması gerektiğini belirterek, "Yıllar boyunca görülmeyen, inkar edilen, ihmal edilen, meselelere samimiyetle eğildik. Doğunun Güneydoğu'nun kırık kalbini tamir etmek için çetin bir mücadele verdik. Artık öyle bir noktaya geldik ki şimdi söz sırası sizde. Artık eyleme geçme sırası sizde. Sürece dahil olma sırası sizde. Biz hükümet olarak onlarca adım attık, şimdi sizlerden bir adım bekliyoruz. Biz bu adımı özellikle hanım kardeşlerimizden, annelerden bekliyoruz. Sizden şu teröre, terörün kanlı cinayetlerine, şu terörün sinsi baskısına artık dur demenizi, karşı çıkmanızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"TERÖR BİTSİN, YOKSULLUK KALMAYACAKTIR"
Güneydoğu Anadolu'ya yatırımcıların gitmediğini, bunun sebebinin terör olduğunu belirten Erdoğan, "Eğer şu terör bitsin, Tunceli'de, Van'da, Şırnak'ta, Bitlis'te yoksulluk diye bir şey kalmayacaktır, o zaman oraya yatırım gidecektir" diye konuştu.

"YUMRUKLARIN SIKILI OLDUĞU BİR TOPLUM, BARIŞ TOPLUMU OLMAZ"
Barışı tesis etmenin savaştan daha zor olduğunu ifade eden Erdoğan, fikri olmayanların, kendi fikrine inanmayanların silaha sarıldığını söyledi. Erdoğan, "Artık silahı gömün, silahı bırakın. Yumrukların sıkılı olduğu bir toplum, barış toplumu olmaz" dedi.
Terörü Türkiye'nin gündeminden söküp atacaklarını kaydeden Başbakan, "Elinizden bir şey geliyorsa, o yanlışı elinizde düzeltin. Eğer elinizden bir şey gelmiyorsa o zaman o yanlışı dilinizle düzeltin" ifadelerini kullandı.
(İHA-OK-Y)

16.02.2013 14:35:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT