1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Ahmet Davutoğlu Van'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu Van'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu Van'da
A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kimsenin saldırılara karşı sessiz kalma hakkına sahip olmadığını belirterek, “Gerçekten özgürlükten, barıştan bahsedenler silahsızlanmadan da bahsetmelidir” dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Partili Tuşba Belediyesi tarafından otogar yanındaki alanda düzenlenen iftar yemeğine katıldı. İftar öncesi kalabalığa hitaben konuşan Davutoğlu, bütün Vanlıların emin olmasını istediğini belirterek, “Kamu düzeni söz konusu olduğunda biz adım attık ve atmaktan çekinmedik. Bütün valilerimiz talimatlandırdık. Vatanımızın birliğini tehdit eden kim olursa olsun gereken tüm adımlar atılacak. Sahur vaktinde görevini yaparken Siirt’te görev başında saldırıya uğrayıp şehit olan arkadaşımıza Allah’tan rahmet dilerim. Bu cinayeti işleyenleri lanetliyorum. Bunun hesabını soracağız. Buradan herkese, bölücü teröre karşı tavır almayan HDP’ye de sesleniyorum. Vatanın huzurunu bozmak isteyen çıkarsa, onlara karşı tedbir alacağız. Eğer barış istiyorlar, her şeyden önce demokrasi ile terör arasına net bir çizgi koyacaklar. Saldırılara karşı sessiz kalma hakkına sahip değildir. Gerçekten özgürlükten, barıştan bahsedenler silahsızlanmadan da bahsetmelidir. Milli birlik ve kardeşlik söz konusu olacaksa verilen sözler yerine getirilmelidir. Bütün güvenlik birimlerimize talimat verdik, kim gayrimeşru silah taşırsa gereken yapılacak. Kardeş kanı dökmek isteyenlere karşı ‘artık yeter’ deme vakti gelmiştir. Saldırılara karşı herkes net bir tavır göstermelidir” dedi.

“GÜCÜMÜZ MİLLETİN SİNESİNDEN GELMEKTİR”
Partileri tek bir sesle konuşmaya davet eden Davutoğlu, “Birileri şehirlerimizi kuşatmaya kalkarsa, baskıyla milletin tercihlerini yönlendirmeye kalkarsa bilsinler ki buna karşı tutumumuz farklı olacaktır. Vatandaşların üzerinde baskı kurmak isteyenler, polisimizi şehit edenler bilsinler ki bunun hesabı sorulacak. Silahları değil toprağa, mağmaya kadar gömme vakti gelmiştir. Önümüzdeki hafta koalisyon çalışmalarına başlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle siyasi partilerle görüşeceğiz. Türkiye’nin bir saniye bile hükümetsiz kalmaması, barış ve geleceği için görüşmeye hazırız. Erteleme söz konusu olmayacak. Eğer muhalefet partileri hükümet kurmayarak oyalama taktiklerine girerlerse ve erken seçim isterlerse de tereddüt etmeyeceğiz. Dayanağımız milletimiz, gücümüz milletin sinesinden gelmektir. Yeni hükümet kurulana kadar şu anki hükümet görevini yapacak” diye konuştu.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe’ye düzenlediği etkinlikten dolayı teşekkür eden Başbakan Davutoğlu, herkese hayırlı Ramazanlar ve bayramlar diledi.

Van İl Müftüsü Nimettullah Arvas’ın okuduğu duanın ardından Başbakan Davutoğlu, daha sonra beraberindeki eşi Sare Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile masalarındaki halkla birlikte iftar açtılar.

1-175.jpg

2-202.jpg

3-269.jpg

4-208.jpg

5-134.jpg

6-078.jpg

7-051.jpg

8-045.jpg

9-032.jpg

10-022.jpg

11-012.jpg

12-012.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT