1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Barış Manço 70. Yaş Gününde Anıldı

Barış Manço 70. Yaş Gününde Anıldı

Barış Manço 70. Yaş Gününde Anıldı
A+A-

Küçükçekmece Belediyesi, unutulmaz şarkılara imza atan, Türk pop-rock müziğinin efsane ismi Barış Manço'yu 70'inci yaş gününde düzenlenen etkinlikle andı. Küçükçekmeceliler, 70'inci yaş gününde Tür

Küçükçekmece Belediyesi, unutulmaz şarkılara imza atan, Türk pop-rock müziğinin efsane ismi Barış Manço'yu 70'inci yaş gününde düzenlenen etkinlikle andı.
Küçükçekmeceliler, 70'inci yaş gününde Türk pop-rock müziğinin efsanevi ismi Barış Manço'yu andı. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Bu Dünya Bizim Memleket-Barış Ağabey 70 Yaşında" adlı programa, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve başkan yardımcıları başta olmak üzere Barış Manço'nun ailesi, sanatçıyla ilgili çalışmalarıyla adını duyuran Semih Çelik ve sevenleri katıldı. Programın ilk bölümünde 'Asfalt Ozanı Barış Manço' isimli söyleşide konuşan Semih Çelik, Manço'nun her devrin devi olduğunu söyleyerek, "O, çağdaş bir Karacaoğlan, çağdaş bir Yunus Emre'dir. Hala onun ismi anılıyor ve onun eserleri konuşuluyorsa, belleklerimizde unutulmuyorsa, olumlu işler yapmış, günümüze gelebilmiştir. Bugüne dek akademik çalışmalara konu olan Manço ile ilgili 10 adet kitap yazılmış, 3 tez hazırlanmıştır. Türk müziği hala onun etkisi altındadır. Bu kapsamda Manço bizlere ölümün bir son olmadığını gösteriyor" diye konuştu.
Gün boyunca devam eden program kapsamında Semih Çelik'in 'Bu Dünya Bizim MemleketTürk Matbuatında Barış Manço' konulu fotoğraf sergisinin açılışı da gerçekleştirildi. Barış Manço'nun 70'inci yaş gününe özel hazırlanan sergide Barış Manço'ya ait 70 fotoğrafa, kasetlere ve mecmualara yer verildi.

"BABAM BENİM İLK KAHRAMANIM"
Başak Şengül'ün sunumuyla gerçekleşen programda babasını anlatan Batıkan Zorbey Manço ise, "Babam benim ilk kahramanımdı. Ona çok özenirdim. Ne yazık ki sadece 14 yaşıma kadar onunla birlikte olabildim. Hep 'Hayatta olsaydı bana ne derdi' diye merak ettim. Şimdi geride bıraktıklarından ders çıkarmaya çalışıyorum" diyerek babasına duyduğu özlemi dile getirdi.
Batıkan Manço, ayrıca babasını hiç insanlardan dinlemediğini belirterek, katılımcılara 'Barış Manço nasıl biriydi?' diye sordu. Barış Manço severleri dinleyen ve onların sorularını da yanıtlayan Batıkan Manço, küçükken zaman zaman babasını diğer çocuklardan kıskandığını da itiraf etti.
Oğlunun ardından söz alan Lale Manço, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'a ve Semih Çelik'e teşekkür ederek, Barış Manço'yu dünya mirası haline getirmek istediklerini ve bunun için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

BARIŞ MANÇO ŞARKILARIYLA ANILDI
Programın devamında Barış Manço'nun büyük oğlu Doğukan Manço'nun DJ performansıyla coşan Küçükçekmeceliler, sevilen grup Gece Yolcuları'nın Barış Manço şarkılarıyla eğlendi. Gece Yolcuları'na eşlik eden konuk sanatçılar Efsun ve Cahit Berkay da büyük alkış aldı. Katılımcılarla beraber Barış Manço'nun unutulmaz klasiklerini seslendiren Gece Yolcuları grubu ise, Türk müziğinin dünyanın her yerinde sevilip dinlenebildiğinin Barış Manço sayesinde anlaşıldığını ifade etti.
Program sonunda katılımcılara çiçek takdim ederek teşekkür eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, "Burada barış var, burada sevgi var. Barış Manço, sevginin, saygının, vefanın ete kemiğe bürünmüş halidir. Ocak ayındaki kültür ve sanat programlarımızın teması 'Vefa'. Vefa ve Barış Manço birbirleriyle özdeşleşiyor. Barış Manço dünyanın her yanında bir şeyler yaptı. Türkiye'nin gönüllü kültür elçisiydi. Bizler onu tanıdık, bundan sonraki nesillerin de onu tanıması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
(HÇ-ÖFA-CC-Y)

05.01.2013 11:54:59 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT