1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. \"Barış İsteyen Herkes Katılmalı\"

\"Barış İsteyen Herkes Katılmalı\"

\Barış İsteyen Herkes Katılmalı\
A+A-

Türkiye\'de barış sürecine girildiğini söyleyen BDP Grup Başkanvekili Buldan, cinayetlerin barışı istemeyenlerce işlendiğini ifade etti ve barış isteyen herkesi cenazeye katılmaya çağırdı.

 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Paris'te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçinin cenaze törenine devlet yetkilileri de dahil, barışı isteyen her kesimin katılması gerektiğini söyledi.

BDP Grubu, Eş Genel Başkan Gültan Kışanak başkanlığında, Grup Başkanvekilleri Buldan ve İdris Baluken ile bazı milletvekillerinin katılımıyla dün bir toplantı yaptı. Buldan, toplantının ardından yaptığı açıklamada Türkiye'de bir barış sürecine girildiğini ifade etti.

Bu süreçte barışı baltalamak, süreci sabote etmek isteyen birçok kesim olacağını söyleyen Buldan şöyle devam etti:

"Barışı isteyen kesimlerin provokasyona asla ve asla izin vermemesi gerekiyor. Bu üç kadın sonuçta Türkiye vatandaşı ve Türkiye'de toprağa verilmeleri en doğal hakları. Onların mücadelelerine yakışır bir şekilde cenaze merasimi düzenlemek de bizim görevimiz.

Buldan, cenaze töreni ile ilgili olarak bugün İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştirebileceklerini belirterek, ''Devletin de bu konuda üzerine düşen bazı sorumluluklar var. Cenaze töreninde, emniyet güçlerinin bu konuya çok duyarlı yaklaşmaları gerekiyor. Provokatif bir zeminin ortaya çıkmaması için herkesin özenli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor'' dedi.

''İçişleri Bakanlığı yetkililerine neler diyecekseniz?'' sorusu üzerine Buldan, Cenaze töreninde emniyet güçlerinin kesinlikle provokasyona açık bir zemin oluşturmaması gerekiyor. Cenaze merasimini uzaktan izlemeleri gerektiğini söyleyeceğiz. Bu tür durumlarda genelde cenaze törenlerinde kitle ile polis karşı karşıya geldiği zaman çatışma zemini olabiliyor" cevabını verdi.

"Provokasyonun yaşanmaması için bizim de sorumlu davranmamız gerekiyor. Biz de kendi kitlemizi provokasyona gelmemeleri konusunda uyaracağız, herkesin bu cenaze merasimine saygılı bir şekilde davranması gerektiğinin altını çizeceğiz. En azından bu süreci sekteye uğratmamak adına, bu çizilen senaryoları boşa çıkarmak adına, görkemli bir cenaze töreni ile süreci devam ettirmek lazım."

"Barışı istemeyenlerin işi"

"Zaten barışı istemeyen kesimin bir girişimidir ki tam barış sürecinde üç kadın Paris'in göbeğinde katledildi. Bu şunu gösteriyor ki bu süreci sabote etmek isteyen bir kesim var, barıştan yana olmayan bir kesim var, akan kardeş kanının devam etmesinden yana olan bir kesim var."

"Bizim yapacağımız tek şey, bu sürecin devam etmesi için cenaze töreninde provokatif zeminin ortadan kaldırılması, bu olaylara izin verilmemesi, sağduyulu bir şekilde cenazelere yaklaşılması ve barışı isteyen her kesimin de cenaze törenine katılmasıdır."
Buldan cinayetlerle ilgili Fransa resmi makamlarından henüz bir resmi açıklama yapılmadığını da ekledi.bianet

A+A-

HABERE YORUM KAT