1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Barış İçin Sur'a Yürüyenlere Polis Saldırısı

Barış İçin Sur'a Yürüyenlere Polis Saldırısı

Barış İçin Sur'a Yürüyenlere Polis Saldırısı
A+A-

Bodrum’dan yola çıkan Barışa Yürüyorum İnisiyatifi ile DTK, DBP, HDK, HDP ve KJA’nın Sur ilçesine yürüyüşü polis saldırısı ile engellendi.

“Ölüm değil yaşam" sloganıyla 27 Aralık’ta Bodrum’dan yola çıkan Barışa Yürüyorum İnisiyatifi bugün Diyarbakır’a ulaştı.

Diyarbakır Belediye Binası önünde toplanan grup, Demokratik Toplum Kongresi(DTK), Demokratik Bölgeler Partisi(DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi(HDP), Kongreya Jinên Azad(KJA) ile birlikte bir gün arayla 29 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesine yürüyüşe başladı.

Polisin TOMA ve biber gazı ile saldırısı ile karşılaştı. Barışa Yürüyorum İnisiyatifi, saldırı sonrası İnisiyatif'ten iki kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
Fırat Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Belediye binasından Şeyh Sait Meydanı’na çıkan yola geçen grubun önünü polisin kapatması üzerine kitle Galeria İş Merkezi önüne geçerek burada açıklama yapmak istedi. ANF, grubun geçişi sırasında polisin hiçbir uyarıda bulunmadan kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdığını belirtti. 

Diyarbakır Valiliği, bugün yaptığı açıklama ile Sur ilçesindeki tüm basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamıştı.

Bodrum’dan Diyarbakır’a yürüdüler

"Barışa Yürüyorum" adıyla açtıkları facebook ve twitter hesaplarıyla yürüyüşlerini duyuran inisiyatif,  “Sivil halkı hedef alan her türlü çatışmacı eğilime karşı olan herkesi bu yolda birlikte olmaya çağırıyoruz” demişti.

27 Aralık’ta Bodrum’dan başlayan yürüyüşlerinde Muğla, Ankara, Adana, Antep, Urfa’nın ardından bu sabah Diyarbakır’a vardılar.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kongreya Jinên Azad (KJA) da  bölgedeki saldırıların sadece Kürt halkına karşı değil tüm Türkiye halklarına ve insanlığa karşı yürütüldüğü belirtmiş ve tüm çevrelere, daha büyük katliamlar yaşanmadan süresiz acil eylem çağrısında bulunmuştu. Beş örgüt bugün Sur’a ve ardından Şırnak’a yürüyeceğini duyurmuştu.

Bodrum’dan başlayan yürüyüşle gelen grup Diyarbakır’da grupla buluştu ancak polis saldırısı ile karşılaştı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT