1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Barış Gemisi 700 Mülteci İle Akdeniz Açıklarında... (www.flashnews.gr)

Barış Gemisi 700 Mülteci İle Akdeniz Açıklarında... (www.flashnews.gr)

Barış Gemisi 700 Mülteci İle Akdeniz Açıklarında... (www.flashnews.gr)
A+A-

Yunanistan'da faaliyet gösteren flashnews.gr adlı internet sitesinin iddiasına göre Türk Kuru Yük gemisi Barış içinde kadın ve çocuklarında olduğu 700 kaçak ile Girit adası yakınlarında sürüklendi. İddiaya göre gemide Ebola virüsü taşıyan insanlar bulunuy

Türk kuru yük gemisi 'Barış'ın içindeki yaklaşık 700 kaçak ile Yunanistan'ın Girit Adası açıklarında sürüklendiği öne sürüldü.

 

 

Yunanistan'da yayın yapan 'www.flashnews.gr' internet sitesinin haberine göre aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 700 kaçağı taşıyan 'Barış' adlı Türk kuru yük gemisi, Girit Adası'nın güneydoğusunda 30 mil açıkta Lerapetra olarak bilinen bölgede arızalandı. Mekanik arızası olduğu belirtilen 75 metre uzunluğundaki gemi fırtına nedeniyle sürüklenmeye başladı. 

 

 

Olumsuz hava şartları nedeniyle gemiye henüz müdahalede bulunulamazken, bölgeye askeri gemiler sevk edildi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı'nın toplantıda olduğu ve kurtarma operasyonu için hazırlıklara başladığı da sitenin haberinde yer aldı.

 

 

 

SÜRÜKLENEN KAÇAK GEMİSİNDE EBOLA VİRÜSÜ ALARMI


Türk bayraklı kuru yük gemisi ’Barış’taki Afrika kökenli kaçakların ebola virüsü taşıdığı iddiaları Yunan sağlık bakanlığı’nı alarma geçirdi.

 

 

Saatteki hızı 90 kilometreyi bulan fırtınaya rağmen Girit Adası’ndan hareket eden Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait iki fırkateyn ile bir Puma tipi askeri helikopterin akşam saatlerinde 30 mil mesafedeki gemiye ulaşıp, telsiz irtibatı kurulduğu belirtildi. Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu yaklaşık 700 kaçak ile geminin 8 Türk mürettabın içinde bulunduğu gemi, bir Ro- Ro gemisiyle çekilip, Girit’in güneyindeki Lerapetra Limanı’na getirileceği bildirildi. Gemideki kaçaklardan bazılarının ebola virüsü taşıdığı iddiaları üzerine limanda geniş güvenlik önlemi alındı. Başkent Atina’dan bir sağlık ekibinin de Girit Adası’na gönderildiği öğrenildi.

 

 

GEMİYE ULAŞILDI


Akdeniz’de motor arızası nedeniyle Yunanistan’ın Girit Adası açıklarında sürüklenen ve aralarında Ebola Virüslü hastalarında bulunduğu belirtilen Barış isimli 75 metre uzunluğundaki kuru yük gemisine Yunan Sahil Güvenliği’ne bağlı askeri gemi ve helikopterler ulaştı. Gemide silahlı kaçaklarında olduğu belirtildi. Geminin RO-RO gemisiyle çekilerek Girit Adası’nın güneyinde bulunan Lerapetra Limanı’na getirileceği, burada bulunan spor salonunda çoğunluğu Suriyeli, Afgan ve Afrikalı olan kaçakların sağlık kontrolünden geçirilerek tedavilerinin yapılacağı belirtildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT