1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesinin Temeli Atıldı

Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesinin Temeli Atıldı

Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesinin Temeli Atıldı
A+A-

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yapılacak olan Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesi'nin temeli törenle atıldı. MKÜ'nün İskenderun Kampüsü içerisinde inşa edilen

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yapılacak olan Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesi'nin temeli törenle atıldı.
MKÜ'nün İskenderun Kampüsü içerisinde inşa edilen ve 14 milyon 300 bin Liralık bir yatırımla gerçekleştirilecek Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi binasının temel atma töreni renkli görüntülere sahne oldu.
Törende konuşan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, denizcilik fakültesinin sadece Hatay için değil Türkiye için önemli bir proje olduğuna işaret etti. Lekesiz, " Sadece ilçemiz, ilimiz için değil ülkemiz içinde önemli bir proje daha hayata geçmiş olacak. Biraz sonra yapacağımız açılışı ben çok önemsiyorum. Sayın rektörümüz gerçekten yüzü diye söylemiyorum sevk ve idaresinde Erzin'den Samandağ'ına kadar Hassa'dan Yayladağı'na kadar doğudan batıya kuzeyden güneye ilimizin genelinde hemen her alanda ilimizin doğru ihtiyaçlarına odaklanarak doğru tasarlanmış projeleri başta devletimizin, hükümetimizin desteği; arkasından da iş dünyamızın değerleri mensuplarının destekleri olmak üzere hayata geçiriyor" şeklinde konuştu.

"İSKENDERUN DENİZCİLİK ÜSSÜ OLABİLECEK KAPASİTEYE SAHİP"
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise, İskenderun'un bulunduğu yer açısından bir denizcilik üssü olabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Güder, "Türkiye'de 10 denizcilik fakültesinden bir tanesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Fakültenin açılışından sonra ilk aşamada 240 öğrenciyle eğitim hayatına başlayacağız. Projelendirme evresi yaklaşık 1 yıl sürdü, proje 14 milyon 300 bin liralık bir yatırımı kapsıyor" dedi.
Kurulacak fakültenin 4 katlı gemi şeklinde bir bina olacağını kaydeden Prof. Güder, bodrum katında 3 tane simülasyon odası, 1 tane derslik ile 523 metre karelik bir yemekhane, 1. katında idari bina ve bürolar, öğrenci işleri, 4 tane laboratuar, 8 adet derslik ve 257 kişilik koferans salonu, 2. Katında 100'er kişilik 2 ayrı konferans salonu, internet salonu olacağını anlattı. Şehre gelen üst düzey misafirlere de hizmet sunulacağını ifade eden Güder, "Bir VIP salonu 4 adet laboratuar, 8 tane derslik, yine dekan ve dekan yardımcılarının çalışma ve toplantı odaları, 3. Katında 22 ayrı akademisyen ve bölüm başkanı odaları, 4. katında ise 595 metre karelik kantin ve teras ile yine akademisyenler için yemek salonu ve açık teras şeklinde bir donanıma sahip olacaktır" dedi.

TÖREN RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
Konuşmaların ardından MKÜ İskenderun Kampüsü Spor Tesisleri'nin açılış kurdelesi kesildi. Protokol ve akademisyenler tesis içerisindeki bir halı sahada şut denemesi yaptı.
Spor tesisinin açılışının ardından Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi'nin temel atma törenine geçildi. Tüm protokolün birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiği törende binanın inşaatı için ilk düğmeye basıldı. Açılış töreninin ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Programa katılan protokol de halk oyunları ekibine kısa süreli de olsa eşlik etti. Tören davetliler için verilen kokteylle son buldu.
İskenderun Kampüsü Spor Tesislerinin de açılışının gerçekleştirildiği programa; Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, AK Parti Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Türkdönmez, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kavsak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
(AHS-AKL-Y)

19.01.2013 14:48:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT