1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Barack Obama'dan Irak'a 1500 Askerli Yardım!

Barack Obama'dan Irak'a 1500 Askerli Yardım!

Barack Obama'dan Irak'a 1500 Askerli Yardım!
A+A-

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, yaptığı açıklamada Irak'a yardım için 1500 tane asker gönderimi onayladı.

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, yaptığı açıklamada Irak'a yardım için 1500 tane asker gönderimi onayladı.

ABD'de zor günler geçiren hatta seçimi kaybettiği söylenen Barack OBAMA 1500 tane askerin Irak'a gönderilmesi için orduya emir verdi. Beyaz Saraydan yapılan açıklamaya göre "Başkomutan'ın (Obama), Irak'a önümüzdeki aylarda, Iraklı güçlere yönelik kapsamlı eğitim bir faaliyeti başlatmak başlatmak ve rehberlik ve yardım misyonunun boyutunu genişletmek üzere, sayıları bin 500'e kadar ilave Amerikan personeli gönderilmesi için Savunma Bakanı Chuck Hagel'a yetki verdiğini" bildirdi.

Askerlerin barış elçisi olarak gönderildiğini belirten Kirby, Hagel'in, Başkan Obama'ya, Irak hükümetinin talebi, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) Iraklı birliklere ilişkin değerlendirmesi ve Iraklı güvenlik güçlerinin sahada katettiği ilerlemeler temelinde ve kilit bölgelerin savunulması ve IŞİD'e karşı taarruza geçilmesine yönelik bir koalisyon harekat planının geliştirilmesiyle uyumlu olarak bu tavsiyede bulunduğunu kaydetti.

Askerler tarafından yardım masası kurulacağını belirten Kirby CENTCOM'un, 9'u Irak ordusu ve 3'ü Peşmerge tugayı olmak üzere 12 Irak tugayına eğitim verilmek üzere Irak genelinde çeşitli mekanlar oluşturacağını da bildiren Kirby, bu mekanların Irak'ın kuzeyi, batısı ve güneyinde yer alacağı bilgisini verdi.

Yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletlerinin eğitim mekanlarının oluşturulmasında koalisyon ülkeleriyle birlikte çalışacaklarının sinyalini veren Kirby, daha sonra sözlerine şöyle devam etti.

"Nihayetinde bu Iraklı güçler, tam olarak eğitildiklerinde, Irak'ın, halkın, sınırlarını ve çıkarlarını IŞİD tehdidine karşı daha iyi korumasını sağlayacak. Bu girişim, IŞİD'i yok etmek için sahada ortaklarımızla birlikte çalışmaya dönük kapsamlı stratejimize uygun düşmektedir" ifadesini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT