1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankalara Altınını Satacak Olanlara 'altın' Uyarı

Bankalara Altınını Satacak Olanlara 'altın' Uyarı

Bankalara Altınını Satacak Olanlara altın Uyarı
A+A-

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı Rıdvan Şen, altınlarını bankaya satmak isteyen kuyumcuların ilk önce güvendikleri kuyumcuya giderek altınlarının değerini öğrenmesi gerektiğini söyledi. Bankalara cum

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı Rıdvan Şen, altınlarını bankaya satmak isteyen kuyumcuların ilk önce güvendikleri kuyumcuya giderek altınlarının değerini öğrenmesi gerektiğini söyledi.
Bankalara cumhuriyet ve ziynet altını satma yetkisi verildi. Vatandaş bugüne kadar kuyumcudan satın aldığı tam ve yarım cumhuriyet altını ile takı olarak kullanılan çeyrek altınları bundan böyle banka şubelerinden satın alabilecek. Bursa Kuyumcular Odası Başkanı Rıdvan Şen, altınlarını bankalara yatırmak isteyenlerin evvela güvendikleri bir kuyumcuya giderek altınlarının değerini öğrenmesi gerektiğini belirterek, "Daha sonra giderek bankalara yatırım yapsınlar. Takılarının değerlerini doğru öğrenerek bankalara hesap açtırmaları gerekiyor. Vatandaş altının kaç gram ve kaç lira olduğunu öğrenir, ona göre bankaya gider. Bu bizce daha sağlıklı olur. Bu sayede bankaların doğru satış yapıp yapmadığını görebilir" dedi.

"BANKALARIN ALTIN ALIP SATMASI BİZİ ETKİLEMEZ"
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların altın alıp satmasıyla ilgili yönetmeliğinin kuyumcuları fazla etkilemediğini belirten Şen, "Bu yönetmelik ile bankalar artık altın alıp satabilecek. Bu bizi çok etkilemez. Devletimiz için büyük bir avantaj diye düşünüyorum. Bu bir devlet politikası. 20 milyar dolar bir altın beklentisi Türkiye ekonomisine kazandırılacak. Bu Türkiye'ye önemli avantaj sağlar. Bu uygulamadan kuyumcuların pek fazla etkilenmeyeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
(ZP-YS-MŞ-Y)

10.02.2013 09:43:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT