1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel:

Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel:

Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel:
A+A-

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, Medeni Kanunun kabulünün 87. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilen kanun ile birlikte Türk

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, Medeni Kanunun kabulünün 87. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Mesajında, 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilen kanun ile birlikte Türk kadınına birçok Avrupa ülkesinden önce yurttaşlık hakkı tanındığını belirten Pekel, "Kadınlarımızın toplumsal ve ekonomik hak ve özgürlüklerini güvence altına alan Türk Medeni Kanunu ile aynı zamanda Türk kadınına toplumda çağdaş, eğitimli, meslek sahibi olma yolunda çok büyük kazanımlar sağlanmış ve kadına erkeğiyle eşit haklar getirilmiştir. Türk aile yapısında önemli değişiklikler meydana gelmiş yeni ve ileri bir aile düzeni oluşmuştur" dedi.
Medeni Kanun ile birlikte kadın ve erkeğin sosyal ve ekonomik olarak eşit hale getirilerek tek kadınla evlilik kuralı ve resmi nikahın kabul edildiğini söyleyen Pekel, "Demokrasimizin gelişmesinde, çağdaş ve laik bir hukuk yapısının egemen olmasında önemli bir adım olan Türk Medeni Kanunu, aradan geçen 87 yılın ardından ne yazık ki cumhuriyet ve Atatürk karşıtı düşünce ve eylemlerle sorgulanmaya ve yıpratılmaya çalışmaktadır. Ancak halkımız, büyük önderimizin kurduğu laik cumhuriyetin zarar görmesi adına oynanan oyunlara asla izin vermeyecektir" dedi.
(TK-MŞ)

16.02.2013 17:29:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT