1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Balyoz Mahkemesinden Kapkaç Çetesine Rekor Ceza

Balyoz Mahkemesinden Kapkaç Çetesine Rekor Ceza

Balyoz Mahkemesinden Kapkaç Çetesine Rekor Ceza
A+A-

Banka ve tapu daireleri önünde pusu kurarak vatandaşları gasp eden çetenin lideri 222 yıl hapisle cezalandırdı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada aralarında Sayber'in de bulund

Banka ve tapu daireleri önünde pusu kurarak vatandaşları gasp eden çetenin lideri 222 yıl hapisle cezalandırdı.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada aralarında Sayber'in de bulunduğu 4 tutuklu sanık hazır bulundu. Suçlamaları kabul etmeyen sanık Nadir Sayber, olay tarihlerinde bankalarda görülmesiyle ilgili olarak "Eylem tarihlerinde işimin başında idim. Bankalarda görülmemin sebebi de her gün bankalarla görüşüp alışverişimin olmasıydı. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" dedi.
Tutuklu sanıklardan Cafer Karataş ise suç konusu eylemlerin işlendiği dönemde koltuk değnekleriyle gezdiğini söyleyerek, "Elinizi vicdanınıza koyarak karar vermenizi talep ediyorum" diye konuştu.
Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Nadir Sayber'in "Müştekiler Bekir Akbalaban, Abdullah Tanç, Süleyman Duman, Ramazan Yetgin, Ramis Erdem Şen, Ünal Hakan Kardeşler, Veysel Aygün, Sedat Kızılkaya, Mehmet Aslan, Hüseyin Censiz Kılıç, Resul Mert, Abdullah Aydoğdu ve Mehmet Ümit Korkut'a karşı kapkaç yoluyla hırsızlık" suçunu işlediğini belirtti. Sayber'in ayrıca "Müştekiler Gülsen Sönmez, Bülent Sönmez, Birgün Tekin, Hikmet Ender Ersoy, Levent Öz, İsmet Serttaş, İskender Serttaş, Sezen Çal, Yusuf Vehbi Birgi, Cemil Eren, Meral Kardaşkaya, Metin Çat, İssan Özevren, Balyam Bilgili, Ömer Baş, Hakan Ertem, Recep Şahin, Filiz Örkün ve Ramazan Bilgin'e karşı yağma suçunu" işlediğini belirten mahkeme sanığın 2 kişinin aracının çalınmasından da sorumlu olduğunu vurguladı.
Balyoz davasıyla gündemde olan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Nihat Ayber'in "Suç işlemek için örgüt kurmak, hırsızlık, yağma, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, sahtecilik, silah bulundurmak" suçlarından toplam 222 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.
Sanıklardan Cafer Karataş'ın "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, "hırsızlık, yağma" suçlarından 127 yıl 3 ay hapse mahkum eden mahkeme diğer 4 sanık da çeşitli yıllarda hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.
(YM-ÇK-Y)

09.01.2013 12:30:38 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT