1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Balıkesir'in Tek Roman Yazarı

Balıkesir'in Tek Roman Yazarı

Balıkesirin Tek Roman Yazarı
A+A-

Balıkesirli "Yerli Roman" yazarı Metin Savaş (49) son kitabı, "Erlik" adlı eseriyle 2012 yılının kültür sanat ödülüne layık görüldü. "Sadece roman yazıyorum" diyen Metin Savaş, Balıkesir'den son bin y

Balıkesirli "Yerli Roman" yazarı Metin Savaş (49) son kitabı, "Erlik" adlı eseriyle 2012 yılının kültür sanat ödülüne layık görüldü. "Sadece roman yazıyorum" diyen Metin Savaş, Balıkesir'den son bin yılda kendisinden başka yetişen bir roman yazarı bulunmadığını, bu alanda tek olduğunu iddia etti.
Metin Savaş, aşırı ideolojik bir fraksiyonu temsil eden bir kişi olsa çoktan Türkiye'nin en ünlü ve popüler roman yazarlarının başında yer alacağını, ancak böyle olmadığı için kendisini birçok kişinin tanımayabileceğini ifade etti.

ROMANLARI TEZ KONUSU
Metin Savaş, en mutlu olduğu anlardan birinin okurlarına kitabını imzalamak olduğunu vurguladı. Savaş'ın eserleri Balıkesir Üniversitesi'nde edebiyat ve tarih araştırmacıları tarafından tez konusu yapıldı.

METİN SAVAŞ KİMDİR
Metin Savaş; 1965 yılında Balıkesir'de doğdu. Beş yaşındayken ailesiyle İstanbul'a yerleşti. Fatih ve Yavuzselim ilkokulları, Çavuşoğlu Özel Koleji ve Gelenbevi Ortaokulu gibi farklı okullarda eğitim aldı. Lise eğitimini Vefa Lisesindeyken yarıda bırakarak çalışma hayatına atıldı. Babasının iş dünyasında karşılaştığı güçlükler nedeniyle doğduğu yer olan Balıkesir'e ailesiyle birlikte döndü. O dönemden beri hayatını esnaflık yaparak kazandı. Metin Savaş, 1995 yılında Türk Edebiyatı Vakfı'nın düzenlediği Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması'nda Ninemin Türküleri adlı öyküsüyle mansiyon ödülüne layık görüldü. 1998 yılında Orkun dergisinin tertiplediği makale yarışmasında ikincilik aldı. Bu dönemden sonra ilk roman denemeleri yaparak 1999 yılında İstanbul Tuzla Belediyesi'nin açmış olduğu roman yarışmasında Efendi Dayının Kozalakları adlı romanıyla birinciliği Ahmet Kekeç'le paylaştı. Söz konusu roman 2000 yılında kitaplaştı. İkinci romanı Politika'nın Yeşil Çeşmesi 2003 yılında yayınlandı. Zemheri Kuyusu yazarın üçüncü romanı oldu. Yazar memleketi Balıkesir'de annesiyle birlikte yaşıyor.
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Roman Ödülü sahibi olan Savaş, yazarı olduğu Ötüken Neşriyat tarafından "Taşrada yaşayan fakat edebiyatımızın taşrasında olmayan yazar" olarak tanımlanıyor.
Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin açıkladığı 2012 Kültür Sanat Ödülleri alanlar arasında yer aldı.
(YU-HO-Y)

14.01.2013 18:19:42 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT