1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Balıkesir'de Gönül Elçileri Bir Araya Geldi

Balıkesir'de Gönül Elçileri Bir Araya Geldi

Balıkesirde Gönül Elçileri Bir Araya Geldi
A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak 'Gönül Elçileri' projesi kapsamında Vali ve Kaymakan eşleri Balıkesir'de toplandı. Balıkesir Polis Evi'nde Balı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak 'Gönül Elçileri' projesi kapsamında Vali ve Kaymakan eşleri Balıkesir'de toplandı.
Balıkesir Polis Evi'nde Balıkesir Valisi Ahmet Turhan'ın eşi Nuran Turhan öncülüğünde toplanan Gönül Elçileri toplantısına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Fatma Güneş Bayram, Balıkesir Vali Yardımcıları eşleri, ilçe kaymakam eşleri ve Balıkesir İl Jandarma Komutanı Salih Göldal'ın eşi Handan Göldal katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Nuran Turhan, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalığın geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması ve insan kaynağı ihtiyacının sağlanması amacı ile Sayın Başbakanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde gönül elçileri projesinin ilk adımı 19 Aralık'ta Ankara'da gerçekleştirilmiştir" dedi.
Gönül elçisinin kimlerden oluşacağına dair bilgi veren Nuran Turhan, gönül elçisinin kendi isteği ve dayanışma bilinci ile maddi bir karşılık beklemeden hizmet vereceğini söyledi. Turhan, "İhtiyaç sahibi olanlara ve insanlığa katkı sağlamak isteyen 7'den 77'ye herkes gönül elçisi olabilir. Gönül elçilerinin görevi toplum ve kamu kuruluşları arasında iletişimi sağlamaktır. Projelerin gerçekleşmesi aşamasında belediyeler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, ticaret ve sanayi odaları, il müftülükleri ve basın mensupları proje ortaklarımız arasındadır" dedi.

ELÇİLERİN İLK GÖREVİ KORUYUCU AİLE MODELİ
Gönül elçilerinin ilk olarak koruyucu aile modeli üzerine çalışma yapacağının belirtildiği toplantıda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Fatma Güneş Bayram, proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. Müdür Yardımcısı Bayram, "Gönül elçileri projesi 24 aylık bir proje olup, 5 alt projeden oluşmaktadır. Koruyucu aile, kaliteli yaşlanma ve kuşaklar arası uyum, engelli ve hizmetlere erişim, aile ve yoksulluk, kadın ve güçlenme alt projelerdir. İlk olarak koruyucu aile modelini ele alırsak, bazı çocuklar çeşitli nedenlerle öz ailelerinden uzaklaşmak zorunda kalırlar. Bu ayrılma çocuk için bir takım sorunları da beraberinde getirir. Çocuklar bu zor günlerde sorunlarla baş edebilmek için ilgi ve sevgi görecekleri bir aile ortamına ihtiyaç duyarlar. Amacımız kuruluşlarımızda kalan bu çocuklarımızı birer koruyucu aileye kavuşturmaktır" dedi.
İlk toplantısını yapan gönül elçileri proje kapsamında aylık, 3 aylık ve 6 aylık raporlar hazırlayacaklar. Ayrıca gönül elçileri için Balıkesir Valiliği'nin internet sitesinde ayrı bir sayfa açılacağı öğrenildi.
(BD-YS)

04.01.2013 13:29:58 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT