1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Balıkçıların Barınak İsteği

Balıkçıların Barınak İsteği

Balıkçıların Barınak İsteği
A+A-

Ordu Melet Irmağı kenarında yıllardır barınan balıkçılar, deniz kenarında bir barınak istiyorlar. 37 balıkçı, bir barınakları olmadığı için Karadeniz'in hırçın dalgalarından melet ırmağına sığınar

Ordu Melet Irmağı kenarında yıllardır barınan balıkçılar, deniz kenarında bir barınak istiyorlar.
37 balıkçı, bir barınakları olmadığı için Karadeniz'in hırçın dalgalarından melet ırmağına sığınarak kaçabildiklerini belirtirken, 40 yıldır balıkçılık yapan Osman Dursun, "Ben 40 yıldır balıkçılık yapıyorum. 40 yıldır buraya girip çıkıyorum. Bu süre içerisinde çok dalgalar yedik, çok eziyetler çektik. Çok maceralar yaşadık, ölümlerden döndük. Bu 40 yıllık özlemimiz son bulsun." dedi.
Balıkçı esnafının bu isteğini dinlemek ve balıkçıların kaldığı ortamı incelemek için balıkçılar ile bir araya gelen AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, balıkçılara gereken desteği vereceğinin sözünü verdi.
Milletvekili Ünal, balıkçılar ile uzun süre sohbet ederken, yaptığı konuşmada "Geçimini denizden sağlayan hemşehrilerimizin bulunduğu bir mekandayız. 37 civarında balıkçının kayık sahibi olduğu ve balık avlandığını duyduk. Düzenli bir kooperatifleşme ve dernek olarak bir araya gelmeleri henüz mümkün olmamış. Yaşadıkları sıkıntıları bizim ile paylaştılar. Bu sıkıntıları Karadeniz'in ne zaman dalgalı ve fırtınalı olacağı belli olmuyor. Bu balıkçılarımızın da kayıklarını barınaklarına çekmediği zaman kayıkların batma tehlikesi ya da melet havzasına giriyorlar. Melet içerisinde genelde bizim dere ağızlarımız sık sık kum toplar. Girişi kapattığı için avlanmaya gidemediği için ayrı bir sıkıntı ile karşılaşıyorlar. Balıkçılarımız zaman zaman teknelerinin altının zarar gördüğünü bizlere ilettiler. Vali yardımcımız ilk görüşmelerini DLH ile alt yapı için görüşme yapmış. İlk görüşmeler sonucunda olumlu bir kanaat oluşmuş. Ama bu işi sonuçlandırmak gerekirse bir sivil toplum örgütü oluşturmakta ihtiyaç olacaksa bu konuda da ön ayak olmaya hazırız. Mevki olarak yetkililer en uygun yeri tespit edeceklerdir. Bu 37 kayığımızın barınma ihtiyacını karşılayacak bir barınak yapılması burayı rahatlatacak ve bu sorunu bu şekilde çözmüş olacağız" dedi.
Milletvekili Ünal, Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak balıkçılar ile sohbet ettikten sonra DLH yetkilileri tarafından barınak için uygun görülen yeri tekne ile açılarak incelediler.
Milletvekili Ünal'a ziyaretinde AK Parti Merkez İlçe Başkanı Uğur Çelenk, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda partili eşlik etti.
(RCP-SLH-Y)

25.12.2012 15:13:41 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT