1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakkallardan Yumurta Yasağına Tepki

Bakkallardan Yumurta Yasağına Tepki

Bakkallardan Yumurta Yasağına Tepki
A+A-

Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında yumurta satışına gelen yasak bakkalları çileden çıkardı. Yumurtanın sadece soğuk hava deposu olan yerlede satılabileceğine dikkat çeken Bakkalar Odası Başkanı İ

Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında yumurta satışına gelen yasak bakkalları çileden çıkardı. Yumurtanın sadece soğuk hava deposu olan yerlede satılabileceğine dikkat çeken Bakkalar Odası Başkanı İsmail Keskin, "Bakallar büyük sıkıntıya girecek" dedi. Bakallar ise yumurta yasağına tepki gösterdi.
1 Ocak 2013'ten itibaren Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında yumurtanın satışına düzenleme geldi. Yumurtanın yalnızca soğuk hava deposu olan yerlerde satılabilecek olması, bakkalları üzdü. Bakkalların büyük bir kısmı bu durumda ya yumurta satamayacak ya da bakkallarına soğuk hava dolapları yerleştirmek zorunda kalacak.
İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail Keskin, bakkalların bu uygulama karşısında yumurta satmayabileceğini söyledi. Kararın 2009 yılında alındığını belirten Başkan Keskin, "Uygulama 2012 yılı bitimine kadar ertelenmişti. Yeni yıl ile birlikte ruhsat alan ya da ruhsatlarını yenileyen bakkallar, yeni yönetmelikle karşılaşacaklar. Bu yönetmelikte yer alan soğuk hava deposunu kuramayan bakkallarımız, yumurta satamayacak. Bu nedenle bakkallar büyük sıkıntı içerisine girecek" dedi.
Fransa'da geçen ay bir gıda fuarına katıldıklarını anlatan Keskin, "Burada Türkiye'de de bulunan dünyaca tanınan büyük bir marketin reyonunda yumurta satıldığını gördük. Bunu fotoğrafladık. Bizde diyoruz ki 'ya niye insanları böyle sıkıyorsunuz. Avrupa mı diyorsunuz? İşte Avrupa'da da reyonda satılıyor' Konuşmaya gerek yok, çok net. Avrupa'da böyle bir durum varken peki ülkemizde neden insanları bu şekilde sıkıştırıyorsunuz. Orada nasılsa bizde de öyle olsun o zaman" dedi.
Yeni uygulamadan yeni haberdar olduklarını belirten Bakkal işletmecisi Ahmet Karagöz ise bakkalımız zaten küçük ve dar. Buraya bir soğuk hava deposu veya dolabı koymam mümkün değil. Bu ayrıca külfette getirir. Ön görülen cezalar bize çok ağır gelir. Bu şartlarda bizim yumurta satmamamız gerek. Ancak yumurta satmamamız halinde de satışlarımız çok düşer" diyerek uygulamadan yakındı.
(MA-ÖFA-Y)

19.12.2012 16:57:36 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT