1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlıktan "prefabrik Cami" Haberi İle İlgili Açıklama Ankara

Bakanlıktan "prefabrik Cami" Haberi İle İlgili Açıklama Ankara

Bakanlıktan prefabrik Cami Haberi İle İlgili Açıklama  Ankara
A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, basında geçen ay "Prefabrik camide ibadet" başlığıyla yer alan haberle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, basında geçen ay "Prefabrik camide ibadet" başlığıyla yer alan haberle ilgili açıklama yaptı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Bakanlığımız, 'Prefabrik Camide İbadet' başlığıyla servis edilen haberle ilgili olarak koruma kurulundan bilgi istemiştir. Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun Bakanlığımıza ilettiği bilgi notunda, kurulun 2012 tarihinde almış olduğu karar bildirilmiştir. Bu doğrultuda; Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 2010 yılında aldığı kararla 'I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı' olarak tescil edilen Kozvan Kuyucak Köyü Camisi'nin geçirdiği yangın sonucunda çatısının, harim döşemesinin, kadınlar mahfeli döşemesinin, mahfel kat korkuluklarının, giriş kapısının, minberinin ve kürsüsünün tamamen yandığı ancak beden duvarlarının ayakta kaldığının anlaşıldığı ve yapının tescilinin devamına karar verildiği anlaşılmıştır. Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 2012 tarihli kararında, söz konusu caminin onarımına ilişkin olarak hazırlanacak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile detaylı ve bilimsel verilere dayanan rölöve ve restitüsyon raporlarının kurula iletilmesine, bu süre zarfında taşınmaz ve yakın çevresinde can ve mal güvenliği açısından gerekli güvenlik tedbirlerinin ilgili idareler tarafından alınmasına karar verildiği görülmüştür ancak alınan kurul kararından sonra caminin onarımına ilişkin herhangi bir bilgi ve belgenin Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne iletilmediği, kurul kararı ile istenilen bilgi ve belgelerin Müdürlüğe iletilmesi durumunda korunun Koruma Bölge Kurulu'nun ilk toplantısında değerlendirilmesinin sağlanacağı bilgisi Bakanlığımıza iletilmiştir."
(GS-Y)

19.02.2013 12:00:18 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT