1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlık ayrı, Van Belediyesi ayrı bir devlet!

Bakanlık ayrı, Van Belediyesi ayrı bir devlet!

Bakanlık ayrı, Van Belediyesi ayrı bir devlet!
A+A-

Van Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek, yaşanan depremin ardından imar planının halen açıklanmamış olmasından dolayı ilin...

Van Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek, yaşanan depremin ardından imar planının halen açıklanmamış olmasından dolayı ilin büyük bir trajedi yaşadığını ifade ederek, Van Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birer devlet olduklarını söyledi. 


Van Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapmış olduğu protokolü feshetmesi ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Orhan Özdek, ne yapacaklarını şaşırmış durumda olduklarını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın bugün konu ile ilgili bir yerel gazetede açıklamalarını okuduğunu vurgulayan Özdek, “Ali Kahraman, imar planının bugün açıklanacağını dile getirmiş haberde. Bende durmadan sürekli arkadaşlarımı Van Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiyorum, ama şu saate kadar herhangi bir gelişme yok. Halk olarak bizler ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendi başına ayrı bir devlet olmuş. Van Belediyesi ise ayrı bir devlet. Olan ise ortada kalan vatandaşa oluyor. Her ikisi de ortak hareket edemiyorlar. Belediye, bakanlığın protokolü zamanında göndermediği gerekçesiyle iptal ediyor ve kendini haklı konuma sokuyor. Aynı şekilde bakanlıkta belediyenin kendileriyle hareket etmediğini dile getiriyor. Peki ne olacak bu işin sonu. Bu ilin akıbeti ne olacak. Birileri çıksın artık bu işin nasıl olacağını söylesin. Bu belirsizlik bizleri daha da çıkmaza götürüyor. İnşallah Ali Kahraman’ın bugün vermiş olduğu demeçteki ifadeleri gibi bu yeni imar planı bugün yarın açıklanır. Bizlerde bu sıkıntıdan kurtuluruz. Van Belediyesi her ne kadar eski imara göre hareket etse bile yeni çıkacak olan imar planı göz önüne alınacağı için eski plana göre yapılmış işlerde hükmünü yitirmiş olacaktır. Bizler şu an ikilemde kalmış durumdayız. Bu aynı şuna benzer. ‘Yukarıya tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal’ misali bir durum. Bizler artık bu çıkmazdan kurtulmak istiyoruz ve bunun çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT