1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlık Ayakkabılar İçin Harekete Geçti Etiketi Zorunlu Kıldı

Bakanlık Ayakkabılar İçin Harekete Geçti Etiketi Zorunlu Kıldı

Bakanlık Ayakkabılar İçin Harekete Geçti Etiketi Zorunlu Kıldı
A+A-

Gümrük ve Ticaret bakanlığı yeni bir düzenlemeyi yürürlüğe koyacak. Etiket zorunlu oluyor ve bu etiket asla tüketiciyi yanıltacak türden olamayacak. Bu düzenlemeye göre ayakkabılarda zorunluluk olacak. Tüketici artık satın alacağı ayakkabı üzerinde etiket

Gümrük ve Ticaret bakanlığı yeni bir düzenlemeyi yürürlüğe koyacak. Etiket zorunlu oluyor ve bu etiket asla tüketiciyi yanıltacak türden olamayacak. Bu düzenlemeye göre ayakkabılarda zorunluluk olacak. Tüketici artık satın alacağı ayakkabı üzerinde etiket görmek zorunda. Bu etiketlerde ayakkabının tüm bilgilerini içeren etiketler olmak zorunda. 

Ayakkabılarda yeni düzenleme getirildi Gümrük ve Ticaret bakanlığının yaptığı yeni düzenleme getirildi bu düzenlemeye göre ayakkabılarda etiket zorunlu hale gelmiş oldu. Tüketici artık satın alacağı ayakkabı üzerinde etiket görmek zorunda. Bu etiketlerde ayakkabının tüm bilgilerini içeren etiketler olmak zorunda. Gümrük ve ticaret bakanlığının yaptığı bu uygulama ile tüketicinin ayakkabı hakkındaki tüm detayları bilmesi hedefleniyor. Bu yönetmeliği perakende satışların olduğu her yer kapsıyor. Ayrıca etiketlerde bulunan bilgilerin doğru olması gerektiği ve tüketiciyi yanlış yönlendirmemesi gerektiği bildirildi. Etiket çok detaylı olacak ayakkabının neyden yapıldığını ve fiyatını en ince noktasına kadar belirtecek. Yapılan tüm yanlışlardan üretici firma sorumlu olacak. Yönetmelik, dağıtıcı tarafından tüketiciye perakende satış amacıyla sunulan tüm ayakkabı çeşitlerine uygulanacak. Yönetmelik kapsamındaki ayakkabı çiftinin birinde veya her ikisinde, ayakkabı parçalarını oluşturan ve temel unsurlarının yapımında kullanılan malzemelere ilişkin bilgi, şekil veya yazılı açıklama, baskı, yapıştırma, kabartma veya iliştirme suretiyle bulundurulacak. Etiket, ayakkabının üst yüzünün ve iç astar ve tabanının en az yüzde 80'ini oluşturan ve dış taban hacminin en az yüzde 80’ini oluşturan malzemeye dair bilgileri içererek.

ETİKET TÜKETİCİYİ YANILTICI OLMAYACAK

Ayakkabı yapımında kullanılan malzemelerden hiçbiri yüzde 80 oranına ulaşmıyorsa, ayakkabıyı meydana getiren en yüksek orandaki iki malzemeye ilişkin bilgi etikette yer alacak. Etiket, görülebilir, güvenli şekilde iliştirilmiş, erişilebilir ve üzerindeki şekil boyutlarının içerikteki bilgilerin anlaşılmasını sağlayacak büyüklükte olacak. Etiket, tüketiciyi yanıltıcı olamayacak ve gerekli görüldüğü takdirde, yönetmelikte öngörülen bilgilerin yanı sıra ek bilgiler de yer alabilecek.

 

A+A-

HABERE YORUM KAT