1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlar Kurulu Toplandı

Bakanlar Kurulu Toplandı

Bakanlar Kurulu Toplandı
A+A-

Hükümet, perşembe günü gerçekleşen revizyon sonrası ilk Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştiriyor. Kabinede 4 yeni isim ilk defa Bakanlar Kurulu\'na katılırken, toplantı öncesi Başbakanlık Merkez Bina...

Hükümet, perşembe günü gerçekleşen revizyon sonrası ilk Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştiriyor. Kabinede 4 yeni isim ilk defa Bakanlar Kurulu'na katılırken, toplantı öncesi Başbakanlık Merkez Bina'ya ilk önce gelen isim Kültür ve Turizm Bakanlığı'na atanan Ömer Çelik oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'na atanan Nabi Avcı ise, toplantıya makam plakalı araç yerine sivil plakalı makam aracıyla geldi. 


Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı. Perşembe günü hükümette gerçekleşen revizyon sonrası yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısına, yeni bakanlar Ömer Çelik, Muammer Güler, Nabi Avcı ve Mehmet Müezzinoğlu da ilk defa katılmanın heyecanı yaşıyor. Yeni bakanlardan Merkez Bina'ya ilk gelen ise Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik oldu. 25 plakalı makam aracıyla Merkez Bina'ya gelen Çelik, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan sonra toplantıya gelen ilk bakan oldu. Ömer Çelik'in ardından Bakanlar Kurulu'na gelen diğer isim İçişleri Bakanı olarak atanan Muammer Güler oldu. Güler de, yine 23 plakalı makam aracıyla Merkez Bina'ya geldi. Yeni bakanların gelişi sırasında dikkat çeken bir diğer isim çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı oldu. Bakan Avcı, Merkez Bina'ya Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sivil plakalı makam aracıyla geldi. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanlığı ile Başbakanlık Merkez Bina'nın birbirine çok yakın olmasından dolayı toplantının yapıldığı binaya yürüyerek gelirken, yeni Bakan Nabi Avcı'nın kısa mesafeyi makam aracıyla gelmesi dikkatlerden kaçmadı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise yeni bakanlar arasında Merkez Bina'ya son gelen isim oldu. Müezzinoğlu da, kendisine tahsis edilen 30 plakalı makam aracıyla Merkez Bina'ya geldi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Merkez Bina'ya girmeden önce gazetecilerin bulunduğu bölüme gelerek kısa bir açıklama yaptı. Gazetecilere ilgilerinden dolayı teşekkür eden Çelik, "Çok teşekkür ediyorum. Sizle dünyanın birçok yerinde beraber olduk, birçok seyahatte bulunduk. Şimdi farklı bir pozisyonda beraber olacağız. Ben sadece teşekkür etmek için, bu ilk gün size, hepinize hayırlı günler dilemek için geldim. Çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Revizyon sonrası 4 yeni isimle birlikte ilk toplantısını gerçekleştiren Bakanlar Kurulu'nun gündeminde ise öncelikli olarak İmralı süreci sonrası PKK'nın silah bırakmasına yönelik girilen yeni süreç var. Bu yeni süreçte muhalefetten gelen açıklamalar ve İmralı ile gerçekleşen görüşmeler ile eldeki istihbarat bilgilerinin detaylı bir şekilde masaya yatırılması bekleniyor. Bakanlar Kurulu'nun gündem maddesini oluşturan bir diğer konu ise, belediyelerdeki sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusu olacak. Daha önce de belediyelerdeki 18 bin sözleşmelinin kadroya geçirileceği belirtilmiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik diğer tüm sözleşmelileri de kapsayan yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığını açıklamıştı. Bugünkü Bakanlar Kurulu’nda ise toplamda 163 bin sözleşmeliyi ilgilendiren yeni bir düzenlemenin çerçevesinin çizilmesi bekleniyor. Bakanlar Kurulu'nda ayrıca Suriye konusunun gündeme gelmesi beklenirken, terörle mücadele, Avrupa Birliği ve ekonomideki gelişmelerin de yine detaylı bir şekilde ele alınması bekleniyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT